Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Dąbroszyn – prace przy Świątyni Cecylii

W Dąbroszynie prowadzone są roboty budowlane i prace konserwatorskie przy Świątyni Cecylii w obrębie Parku Górnego. Budowla została wzniesiona w połowie XIX wieku z inicjatywy rodziny von Schwerin, właścicieli tutejszego majątku ziemskiego. Jest to obiekt w typie monopterosu, założony na planie ośmiobocznym z murowanymi kolumnami dźwigającymi belkowanie i drewnianą kopułą pokrytą łupkiem. Pośrodku świątyni na cokole umieszczono późnobarokową, piaskowcową rzeźbę przedstawiającą boga czasu – Chronosa. Budowla parkowa otrzymała miano „Świątyni Cecylii” ku czci jednej z sióstr von Dönhoff, urodzonych i rodzinnie związanych z Dąbroszynem. W Parku Górnym znajdowała się też Świątynia Zofii, niestety nie zachowana do dzisiejszych czasów.
W ubiegłym roku poddano pracom konserwatorskim rzeźbę Chronosa, przechowywaną, do czasu zakończenia remontu świątyni, w Witnicy. Zarazem przygotowano projekt budowlany i program prac konserwatorskich przy Świątyni Cecylii. Prowadzone aktualnie prace przy budowli parkowej polegają m.in. na remoncie drewnianej konstrukcji kopuły, wymianie pokrycia dachowego na łupek naturalny w kolorze grafitowym, wymurowaniu brakującej kolumny, odtworzeniu posadzki z sześciokątnych płytek ceramicznych i wyprowadzeniu wody opadowej poza obręb budowli. Prace konserwatorskie polegają z kolei na oczyszczeniu i zabezpieczeniu historycznych tynków na kolumnach oraz uzupełnieniu ubytków w ich dolnych partiach. Świątynia Cecylii stanowi cenny przykład budowli parkowej na terenie województwa lubuskiego, a prowadzone przy niej prace są jedną z inicjatyw mających na celu rewaloryzację tutejszego założenia pałacowo-parkowego.     

 


 

Zobacz również

zakończenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy kruchcie zachodniej fary w Szprotawie

Zakończono prace konserwatorskie i restauratorskie przy kruchcie zachodniej kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie. Sfinansowane z funduszy Parafii i

Kościół fil. pw. św. Andrzeja w Krośnie Odrzańskim – zakończenie kolejnych etapów prac remontowych i konserwatorskich

Dobiegły końca roboty budowlane wnętrza kościoła pw. św. Andrzeja w Krośnie Odrzańskim. Zakres prac obejmował sufit, ściany oraz posadzkę. Na

Skarb monet odnaleziony podczas badań archeologicznych w Szprotawie

Podczas ratowniczych badań archeologicznych prowadzonych w Szprotawie na ulicy Odrodzenia dokonano nieoczekiwanego odkrycia o dużym znaczeniu naukowym. Badaniami kieruje mgr.

Skip to content