Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Lubuskie Konserwacje 2023 r. – nagroda w kategorii „za renowację i adaptację zabytku” (inwestor – Gmina Otyń).

W styczniu 2023 r. zakończono prace związane z adaptacją budynku dworca kolejowego w Otyniu na Gminny Ośrodek Kultury. Obiekt ten ujęty jest w wojewódzkiej ewidencji zabytków. W trakcie prac przeprowadzono remont dachu, odnowiono elewacje i wnętrza. Do obiektu dobudowano również nowoczesną salę koncertową. Remont nadzorował Powiatowy Konserwator Zabytków w Nowej Soli.
Budynek stacji kolejowej w Otyniu został wybudowany w 1907 r. na trasie linii kolejowej nr 371.
W 1997 r. most kolejowy na Odrze uległ uszkodzeniu w czasie powodzi i wówczas zawieszono ruch kolejowy na tej linii. Po zamknięciu linii kolejowej parter budynku był nieużytkowany i ulegał dewastacji. Piętro było zamieszkałe do 2018 r.  
W 2019 r. na odcinkach Sławocin – Otyń oraz Nowa Sól – Stypułów, na terenach po linii kolejowej została wybudowana ścieżka rowerowa w ramach projektu „Kolej na rower – Budowa ścieżek rowerowych w ramach rozwoju transportu ekologicznego na terenie powiatu nowosolskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską.
Obecnie zrealizowana adaptacja budynku dworca kolejowego pozwoliła na przywrócenie obiektu dla społeczności. Ożywiony budynek jako „Stacja Kultura” uzupełnia funkcjonującą tu ścieżkę rowerową, przyciągając turystów, służąc mieszkańcom i przyjezdnym dla realizacji celów związanych z szeroko pojętą działalnością kulturalną.
Inwestycję zrealizowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Inwestycja została ukończona w roku 2019.

 

Zobacz również

Konotop - prace konserwatorskie przy pomniku epitafijnym Wolffa von Dyhrn i jego żony - 11.2024

Prace konserwatorskie przy pomniku epitafijnym Wolffa von Dyhrn  i jego żony w  kościele w Konotopie

Rozpoczęły się badania i prace konserwatorskie przy renesansowym pomniku epitafijnym Wolffa von Dyhrn  i  jego żony  Magdaleny z domu von

Czerwieńsk - organy - zakończenie prac konserwatorskich 2024

Zakończenie prac konserwatorskich przy organach w kościele w Czerwieńsku

Zakończono ostatni etap prac konserwatorskich i restauratorskich przy organach piszczałkowych wykonanych w 1877 r. przez braci Walter, stanowiących element wystroju

Żagań - kościół par. pw. Wniebowzięcia NMP - prace konserwatorskie w obrębie nawy północnej - 2024 r.

Prace konserwatorskie w obrębie nawy północnej kościoła opactwa kanoników regularnych w Żaganiu

W dawnym kościele opactwa kanoników regularnych w Żaganiu prowadzone są prace konserwatorskie w obrębie nawy północnej. Jest to kolejny etap

Zobacz również

Skip to content