Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Miodnica – remont dachu zamku

Trwa remont konserwatorski dachu zamku w miejscowości Miodnica gm. Żagań. Inwestorem remontu jest właściciel zabytku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
    Prace rozpoczęto od wzmocnienia i konserwacji historycznej więźby dachowej, którą naprawiano przy użyciu zabytkowego drewna. Podczas remontu na połaciach natrafiono na pozostałości konstrukcji zlikwidowanych w przeszłości okien powiekowych, które zostały odtworzone tradycyjnymi metodami, na podstawie zachowanych śladów na więźbie. Zachowano także wszystkie, znajdujące się elementach konstrukcyjnych oznaczenia ciesielskie. Podczas wstępnego porządkowania odnaleziono najstarsze, niewielkie, sześciokątne szybki stanowiące pierwotne przeszklenia okien oraz inne elementy pochodzące z obiektu.
    Obecnie przekładana jest, pokrywająca  zamkowy dach, zabytkowa, ręcznie wyrabiana dachówka karpiówka typu palcówka, która zachowała się w dobrym stanie technicznym. Dzięki ponownemu wykorzystaniu zabytkowego pokrycia, cenna, autentyczna substancja wiekowej rezydencji zostanie ochroniona dla przyszłych pokoleń.
    Wzmiankowana już w 1467 siedziba rycerska w Miodnicy jest założeniem obronnym. W tym czasie Miodnickie dobra była w posiadaniu rodziny von Unruh, w ręce której posiadłość przeszła z władającego tu wcześnie Lutra von Schaffgotsch (wzmianka o tym właścicielu z roku 1403). W roku 1691 dobra zostały zakupione, powiększając areał ziem kamery książęcej w Żaganiu.
    Wzniesiony na planie wieloboku zamek, z wieżą mieszkalną przy zachodnim boku, otoczony jest, obecnie częściowo zasypaną fosą. W wieku XVI, w wyniku rozbudowy wieży powstał dwuskrzydłowy obiekt zamykający dziedziniec od zachodu i północy. W czasach nowożytnych od południa dobudowano trzecie skrzydło, której fasadę ukształtowano w wieku XIX. Trzyskrzydłowy obiekt na nieregularnym planie jest piętrowy, nakryty wielospadowym, stromym dachem. Część pomieszczeń posiada sklepienia kolebkowe i gwiaździste. W skrzydłach północnym i zachodnim zachowały się otwory strzelnicze i ślady wykuszy latrynowych.

 

 

Zobacz również

Badania archeologiczne w dawnym opactwie cystersów w Gościkowie-Paradyżu

W dawnym opactwie cystersów w Gościkowie-Paradyżu (Pomnik Historii) zakończono badania archeologiczne, które ujawniły relikty nieznanej dotąd budowli po południowej stronie

Badania architektoniczne kościoła w Trzebulach, pow. krośnieński

Zakończyły się badania architektoniczne kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Trzebulach przeprowadzone na zlecenie Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia N.M.P. w

Zakończenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy kruchcie zachodniej fary w Szprotawie

Zakończono prace konserwatorskie i restauratorskie przy kruchcie zachodniej kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie. Sfinansowane z funduszy Parafii i

Table of Contents

Skip to content