W trakcie prac obejmujących odtworzenie ganku ratusza w Bytomiu Odrzańskim oraz konserwacji zabytkowego portalu odkryto późnorenesansowe, piaskowcowe stopnie stanowiące pierwotny bieg wejścia głównego do ratusza.
Portal i poprzedzający go, niezachowany do dnia dzisiejszego ganek pochodzą z lat 1602-1609, kiedy to dzięki wsparciu ówczesnego właściciela miasta Georga von Schönaich, powstał w Bytomiu nowy ratusz.
Bogato dekorowana, płaskorzeźbiona powierzchnia podstopnic przedstawia ornamenty okuciowe o zróżnicowanej formie. Stopnie ukryte były pod współczesnymi wylewkami, różnorako odwrócone, połączone z fragmentów, wykorzystane przez dawnych mieszkańców Bytomia Odrzańskiego jako podstawa konstrukcyjna nowej formy schodów. Prace realizowane są pod nadzorem konserwatorskim i archeologicznym, co pozwoliło na właściwą reakcję w momencie odsłaniania cennych elementów, ich bezpieczne zdemontowanie i zabezpieczenie.
Odkrycia na etapie realizacji prac często komplikują procesy inwestycyjne i wymagają od inwestora podejmowania kolejnych, nieuwzględnionych w pierwotnych założeniach, działań. Jednakże bezcenna jest ich wartość, zarówno dla pogłębienia wiedzy o zabytku, jak również przywrócenia jego pierwotnych walorów.
Są to jedyne renesansowe stopnie o płaskorzeźbionej dekoracji na terenie dzisiejszego województwa lubuskiego.
Prace konserwatorskie przy pomniku epitafijnym Wolffa von Dyhrn i jego żony w kościele w Konotopie
Rozpoczęły się badania i prace konserwatorskie przy renesansowym pomniku epitafijnym Wolffa von Dyhrn i jego żony Magdaleny z domu von