Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Odkrycie skarbu monet w powiecie gorzowskim

Odkrycie skarbu monet w powiecie gorzowskim

W dniu 19.01.2025 r. do siedziby Delegatury w Gorzowie Wielkopolskim wpłynęło zgłoszenie o ujawnieniu w ramach poszukiwań zabytków depozytu monet datowanych na XVI-XVII w. W związku z tym w dniu 24.01.2025 r. inspektor ochrony zabytków archeologicznych przeprowadził oględziny wskazanego miejsca oraz przeprowadził wstępną weryfikację powierzchniową w celu określenia zasięgu występowania rozproszonego depozytu. W trakcie oględzin znalazcy przekazali 32 monety. Zwarty chronologicznie zespół zawierał głównie drobne monety z XVI i XVII w. W zespole numizmatów wyróżniał się saksoński czterdziestogroszowy talar kipperowy z 1621 r.

Monety zostały znalezione podczas poszukiwań prowadzonych przez Stowarzyszenie Poszukiwawczo-Historyczne „Dolina Trzech Młynów”, zgodnie z pozwoleniem wydanym przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W trakcie przekazania depozytu podjęto decyzję o przeprowadzeniu wykopaliskowych badań weryfikacyjnych w miejscu znalezienia skarbu. Badania zostały przeprowadzone przez Muzeum Lubuskie im Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim w dniach 8-9 lutego 2025 r. W trakcie prac, założono wykop sondażowy o wymiarach 2 x 2 m. Wybraną z wykopu ziemię przeszukano wykrywaczem metalu i przesiano na sitach. W pracach uczestniczyli członkowie stowarzyszenia i pracownicy muzeum.

Efektem badań było pozyskanie kolejnych 28 monet, będących dalszą częścią skarbu. Tym razem wśród monet rozpoznano jedynie drobną monetę groszową i najdrobniejszą denarową. Dodatkowo w założonym wykopie zarejestrowano słabo czytelne ślady niezachowanego drzewa pod którym, z dużym prawdopodobieństwem, ukryto depozyt.

W sumie skompletowano 60 srebrnych monet. W depozycie przeważają monety z krajów niemieckich, głównie z terenu Brandenburgii i Saksonii. Znalezisko uzupełniają emisje czeskie i polskie. Najstarszymi monetami wydają się być przynajmniej dwa rozpoznane grosze praskie Władysława II Jagiellończyka (1471-1516). Najmłodszą datą jaką udało się odczytać z monet jest rok 1624, wskazujący w przybliżeniu moment ukrycia skarbu.

Wśród groszowych monet ze względu na lepsza próbę srebra, wyróżniają się dwa trojaki wybite odpowiednio w 1540 r. w mennicy miejskiej w Elblągu pod stemplem Zygmunta I Starego (1506-48) i w 1544 r. w mennicy w Królewcu pod stemplem ostatniego wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego i pierwszego księcia w Prusach Alberta Hohenzollerna (1511-25 i 1525-68). Większość monet, zwłaszcza tych wybitych w okresie kryzysu monetarnego w krajach niemieckich w okresie 1619-1623, jest słabo czytelna i wymaga konserwacji. W najbliższym czasie monety zostaną przekazane do zbiorów Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim i po konserwacji zaprezentowane publicznie.

Należy przy tym odnotować wzorową postawę członków Stowarzyszenia „Dolina Trzech Młynów” w Bogdańcu, którzy po ujawnieniu depozytu przerwali prace poszukiwawcze, zabezpieczyli miejsce znalezienia i niezwłocznie powiadomili organ ochrony zabytków. Dzięki temu można było niezwłocznie podjąć działania mające na celu weryfikację oraz podjęcie depozytu metodą archeologiczną.

Paweł Kaźmierczak, Norbert Burzyński

Zobacz również

Płyta nagrobna Margarety von Stössel zm. 1552 r. odkryta podczas prac przy murze otaczającym kościół w Gorzupi Dolnej

Odkrycie renesansowych płyt nagrobnych podczas prac przy murze kościelnym w Gorzupi Dolnej

Rozpoczęły się prace polegające na naprawie kamiennego muru otaczającego dawny cmentarz przy gotyckim kościele pw. św. Jerzego w Gorzupi Dolnej

Gościkowo-Paradyż - badania architektoniczne

Badania architektoniczne i konserwatorskie w danym klasztorze cystersów w Gościkowie-Paradyżu

W Gościkowie-Paradyżu  prowadzone są badania architektoniczne i konserwatorskie, które towarzyszą remontowi krużganków dawnego klasztoru cystersów.  Dzięki nim zabytek odsłania ślady

Kręcko - kościół fil. - zakończenie prac konserwatorskich przy obrazie ołtarzowym

Zakończenie prac konserwatorskich przy obrazie ołtarzowym w kościele w Kręcku

Zakończyły się prace konserwatorsko-restauratorskie przy nastawie ołtarzowej i obrazie z przedstawieniem „Przemienienia Pańskiego” w kościele w Kręcku gm. Zbąszynek w

Zobacz również

Skip to content