Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Odkrycie w kościele parafialnym w Ośnie Lubuskim

W trakcie robót budowlanych przy kościele parafialnym pw. św. Jakuba w Ośnie Lubuskim, polegających na zeskaleniu podłoża wieży oraz filarów w części zachodniej świątyni, natrafiono na liczne monety i inne znaleziska, związane z dziejami świątyni od XIII do XIX wieku. W ramach inwestycji nadzór archeologiczny nad pracami ziemnymi prowadzony jest przez archeologów z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.
W trakcie prowadzonych prac natrafiono na 73 monety, w tym denary średniowieczne, boratynki, krajcary, halerze, fenigi, emisje saksońskie, polskie, brandenburskie oraz pruskie. Ponadto natrafiono na kurze jajko (związane z symboliką Zmartwychwstania?), guziki drewniane i brązowe, paciorki i inne ozdoby, fragmenty fajek glinianych, szpilki brązowe, a także fragmenty średniowiecznej i nowożytnej ceramiki. Dodatkowo w jednym z wykopów zarejestrowano murowaną kryptę, pochodzącą zapewne z XVII w.
Najstarsza wzmianka na temat kościoła w Ośnie pochodzi z 1298 r. Prawdopodobnie świątynia została konsekrowana w poł. XIV w. Budowla została założona na planie prostokątnym, jako trzynawowa bazylika, z wyodrębnionym prezbiterium i zakrystią. W kolejnych etapach rozbudowano świątynię, powiększając m.in. prezbiterium, dodając po stronie zachodniej wieżę oraz dobudowując po stronie północnej kaplicę. Obecny remont związany jest ze wzmocnieniem posadowienia zachodniej części świątyni, polegającym na zeskaleniu podłoża, na który uzyskano wsparcie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego.                 

Fotografie dzięki uprzejmości Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.
 

Zobacz również

zakończenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy kruchcie zachodniej fary w Szprotawie

Zakończono prace konserwatorskie i restauratorskie przy kruchcie zachodniej kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie. Sfinansowane z funduszy Parafii i

Kościół fil. pw. św. Andrzeja w Krośnie Odrzańskim – zakończenie kolejnych etapów prac remontowych i konserwatorskich

Dobiegły końca roboty budowlane wnętrza kościoła pw. św. Andrzeja w Krośnie Odrzańskim. Zakres prac obejmował sufit, ściany oraz posadzkę. Na

Skarb monet odnaleziony podczas badań archeologicznych w Szprotawie

Podczas ratowniczych badań archeologicznych prowadzonych w Szprotawie na ulicy Odrodzenia dokonano nieoczekiwanego odkrycia o dużym znaczeniu naukowym. Badaniami kieruje mgr.

Skip to content