Kościół w Krośnie Odrzańskim położony na prawym brzegu Odry, związany był z przedlokacyjną osadą i do 1482 należał do diecezji poznańskiej. Obecna neogotycka świątynia pw. S1). Andrzeja, zbudowana została na miejscu starszej w latach 1825-1827 wg projektu znakomitego berlińskiego architekta K. F. Schinkla, w nurcie neogotyku.
W 2021 r. przeprowadzono w kościele prace konserwatorskie przy zachowanej w komplecie historycznej stolarce okiennej i drzwiowej dekorowanej motywami maswerkowymi. W tym roku będą one kontynuowane m.in. dzięki wsparciu finansowemu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W oparciu o badania konserwatorskie przeprowadzone przez Panią konserwator Paulinę Celecką ustalono pierwotną jasnokremową kolorystykę stolarki, która zostanie sukcesywnie przywrócona podczas konserwacji okien i drzwi.
Równocześnie rozpoczął się remont we wnętrzu świątyni, który obejmie ściany i sufit oraz posadzkę. Na podstawie badań konserwatorskich ustalono kolorystykę ścian w gamie jasnych zieleni, która zostanie przywrócona. Kolorystyka ta dominuje również na suficie, na którym odkryto pozostałości pierwotnego wystroju w formie ramowych podziałów tworzących rombowy układ, w który wpisane są motywy rozet. Dekorację wykonano z dużą starannością, wprowadzając refleksy światła na krawędziach malowanych listew, imitując wpadające od strony południowej do wnętrza światło. Dekoracja ta zachowana jest w nie najlepszym stanie lecz jej kompozycja pozostaje czytelna w znacznym zakresie. Ustalono, że dekoracja poddana zostanie pracom konserwatorsko-restauratorskim.
Podczas usuwania wylewki cementowej natrafiono na cegłę z datą 1826 r. i nazwiskiem strycharza „Halmath /Halmatt”, którego odczytanie ułatwili nam Panowie Marek i Grzegorz Biszczanik, za co dziękujemy. Cegła zostanie zabezpieczona we wnętrzu świątyni.
Podczas oględzin przeprowadzonych w dniu 22 czerwca 2022 r. przy udziale ks. proboszcza Zbigniewa Samociaka, pani konserwator P. Celeckiej oraz wykonawcy prac omówiono wyniki badań konserwatorskich oraz ustalono dalszy zakres działań.
Zakończenie remontu wieży dawnego kościoła ewangelickiego w Babimoście
Niedawno zakończył się remont wieży dawnego kościoła ewangelickiego w Babimoście. Świątynia wzniesiona została w 1789 r., remontowana w 1891 r.,