We wrześniu 2012 roku zakończony został kolejny etap prac konserwatorskich we wnętrzu Kaplicy Ogrójcowej przy kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze, polegający na odsłonięciu, oczyszczeniu i zabezpieczeniu, odkrytego w ubiegłym roku, wystroju malarskiego gotyckiej kaplicy. Prace, realizowane ze środków Parafii oraz Marszałka Województwa Lubuskiego prowadzili dyplomowani konserwatorzy zabytków, Paulina Celecka i Michał Błażejewski.
Podczas tegorocznych prac ze ścian kaplicy usunięto grubą „skorupę” późniejszych nawarstwień, w postaci cementowych zapraw, o grubości do kilkunastu centymetrów, odsłaniając gotyckie, kamienno-ceglany i ceglany wątek murów. Powyżej wyeksponowano barokową dekorację malarską z początku XVIII wieku oraz zachowane fragmenty gotyckich tynków z reliktami gotyckiej polichromii, w tym cenne, gotyckie zacheuszki.
Dzięki działaniom konserwatorskim ukazał się wykonany na początku XVIII wieku cykl scen Męki Pańskiej. Jednym z ciekawszych fragmentów okazał się przedstawiony na ścianie północnej (na przeciwko wejścia do kaplicy) widok miasta, stanowiący tło dla sceny głównej. Istnieje przypuszczenie, że malarz, dla ukazania Niebiańskiej Jeruzalem, posłużył się widokami Zielonej Góry, co czyniłoby z obrazu jeden z najstarszych, znanych wizerunków miasta.
Prace konserwatorskie przy pomniku epitafijnym Wolffa von Dyhrn i jego żony w kościele w Konotopie
Rozpoczęły się badania i prace konserwatorskie przy renesansowym pomniku epitafijnym Wolffa von Dyhrn i jego żony Magdaleny z domu von