Zakończono remont konserwatorski polegający na wymianie posadzki we wnętrzu gotyckiego kościoła parafialnego pw. św. Andrzeja Apostoła w Jabłonowie. Wzmiankowana już w 1376 roku świątynia wpisana jest do rejestru zabytków województwa lubuskiego pod nr 114. Podczas robót usunięto współczesne, szczelne wylewki cementowe, odsłaniając ceramiczne i kamienne posadzki historyczne. Niestety, zniszczenia spowodowane przez cementową wylewkę w zabytkowej substancji posadzek nie pozwoliły na ich ponowną ekspozycję. Pomimo złego stanu zachowania, zgodnie z zasadami konserwatorskimi, zadecydowano o pozostawieniu dawnych warstw bez ich naruszania oraz odtworzeniu ceramicznej posadzki w nowym materiale. Zastosowanie tradycyjnej technologii, polegającej na ułożeniu płytek ceramicznych na suchej podsypce piaskowo-wapiennej umożliwiło zarówno ochronę i zabezpieczenie pierwotnych płyt kamiennych i cegieł, jak i odtworzenie posadzki w analogicznym, wzorowanym na historyczny, materiale, z charakterystycznych, kwadratowych, czerwonych płytek.
Wykonane prace mają niebagatelne znaczenie dla poprawy stanu zachowania oraz estetyki cennego, gotyckiego kościoła. Jego dotąd zawilgoconemu i oszpeconemu cementowymi wylewkami wnętrzu przywrócono nie tylko dawną, prawidłową dyspozycję estetyczną, ale przede wszystkim prawidłowe warunki klimatyczne, umożliwiające zarówno osuszenie zawilgoconych ścian, jak i korzystne dla cennych elementów wystroju i wyposażenia.
Prace konserwatorskie przy pomniku epitafijnym Wolffa von Dyhrn i jego żony w kościele w Konotopie
Rozpoczęły się badania i prace konserwatorskie przy renesansowym pomniku epitafijnym Wolffa von Dyhrn i jego żony Magdaleny z domu von