Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Żagań – prace konserwatorskie przy renesansowym krużganku kościoła pw. WNMP

9 czerwca 2023 r. odbyła się komisja konserwatorska w związku z pracami prowadzonymi przy renesansowym krużganku przy ścianie zachodniej kościoła pw. WNPM w dawnym opactwie kanoników regularnych reguły św. Augustyna w Żaganiu. Kieruje nimi Pani konserwator Dorota Wandrychowska. Konserwatorzy Pan Tomasz Szklany i Pan Piotr Czopowicz zaprezentowali zrealizowane prace przy części kamieniarki i fryzie, które przyjęto bez uwag. Odkryty na elewacji krużganka, w trakcie oczyszczania z wtórnych nawarstwień, renesansowy fryz prezentuje się bardzo dobrze. Również prace wykonane przy kamieniarce zostały wysoko oceniono. Piaskowiec oczyszczono, uzupełniono ubytki i spoiny, które umiejętnie wprowadzono w oryginalną substancję, zachowując czytelność ingerencji konserwatorskiej. Dyskutowano też o kolorystyce całości, którą zaproponowała Pani Dorota Wandrychowska, przed nami jeszcze kolejne próby barwne. Jednak już powoli wyłania się obraz harmonijnej całości.
Zadecydowano także, że gotyckie tynki zostaną wyeksponowane na ścianie zachodniej kościoła wraz z widocznym wątkiem kamiennego muru. Tynki zostały odkryte w trakcie prac i poddane badaniom. Uznano, iż warto pokazać w ten sposób pewien etap z historii zabytku.
 

Zobacz również

zakończenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy kruchcie zachodniej fary w Szprotawie

Zakończono prace konserwatorskie i restauratorskie przy kruchcie zachodniej kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie. Sfinansowane z funduszy Parafii i

Kościół fil. pw. św. Andrzeja w Krośnie Odrzańskim – zakończenie kolejnych etapów prac remontowych i konserwatorskich

Dobiegły końca roboty budowlane wnętrza kościoła pw. św. Andrzeja w Krośnie Odrzańskim. Zakres prac obejmował sufit, ściany oraz posadzkę. Na

Skarb monet odnaleziony podczas badań archeologicznych w Szprotawie

Podczas ratowniczych badań archeologicznych prowadzonych w Szprotawie na ulicy Odrodzenia dokonano nieoczekiwanego odkrycia o dużym znaczeniu naukowym. Badaniami kieruje mgr.

Skip to content