Zakończone zostały prace przy barokowej ambonie z kościoła w Drogominie. Ostatni etap dotyczył prac przy baldachimie. Wykonano uzupełnienie ubytków drewna i gruntu, rekonstrukcję warstw pozłoty oraz warstw malarskich. Ostatnim elementem było położenie werniksu końcowego.
Barokowa ambona z kościoła w Drogominie została wykonana w latach 1700-1701 w drewnie sosnowym, polichromowanym. Obiekt posadowiony został przy ścianie południowej. Wieloboczny kosz umieszczony jest na kręconej, drewnianej kolumnie. Powyżej znajduje się nadwieszony, zamocowany do ściany wieloboczny baldachim, akcentowany w narożach rzeźbami putti i stylizowanymi liśćmi akantu. Obiekt pomimo kilkukrotnych przemalowań zachował w znacznej części oryginalne warstwy malarskie i pozłotnicze. Ambona to jeden z zachowanych barokowych elementów wystroju i wyposażenia kościoła obok ołtarza, ławy proboszczowskiej i chrzcielnicy.
Prace przy ambonie trwały etapami od 2012 roku. Przyczyną podjęcia prac był zły stan techniczny zabytku naruszona drewniana konstrukcja, brak części elementów dekoracyjnych, zagrzybienie, żerowanie owadów oraz wtórne przemalowania i zabrudzenia.
Błażej Skaziński