Do kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja w Mycielinie, po pracach konserwatorskich i restauratorskich wróciła barokowa, XVII-wieczna, polichromowana ambona, stanowiąca jeden z elementów bogatego wyposażenia tej wiejskiej, średniowiecznej świątyni, na które składają się także m. in. trzy gotyckie poliptyki, gotycka rzeźba Madonny, XV-wieczny krucyfiks, dwie kamienne, XVI-wieczne chrzcielnice i renesansowe, figuralne płyty nagrobne. Wystrój dopełniają bogate, średniowieczne polichromie ścienne w prezbiterium.
Poddana konserwacji, drewniana, polichromowana i złocona, barokowa ambona składa się z wielobocznego kosza ozdobionego malowanymi wizerunkami Ewangelistów, osadzonego na smukłej, marmoryzowanej kolumnie oraz ozdobnej balustrady schodów z dekoracyjną bramką. Usunięcie z ambony warstw wtórnych pozwoliło konserwatorom na pełne odczytanie kolorystyki i układu kompozycyjnego obiektu, a następnie przywrócenie pierwotnej, XVII-wiecznej dekoracji malarskiej i pozłotniczej. Przedstawiające czterech ewangelistów i Chrystusa obrazy w płycinach na szczęście zachowały się w pierwotnej formie, bez przekształceń i poważniejszych zniszczeń.
Opracowano w oparciu o Sprawozdanie z postępu prac konserwatorskich XVII wieczna ambona z Kościoła św. Mikołaja w Mycielinie autorstwa mgra Tomasza Skrzypca oraz Analizę warstw malarskich barokowej ambony z kościoła pw. Św. Mikołaja W Mycielinie autorstwa dra Pawła Karaszkiewicza.