Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Do rejestru zabytków wpisano dwie renesansowe płyty nagrobne odnalezione podczas remontu kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim

Do rejestru zabytków wpisano dwie renesansowe płyty nagrobne odnalezione podczas remontu kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim – Barbary Reichenau z domu Naumann (in. Neumann) zm. w 1559 r. i Cathariny Hildesheim z domu Naumann zm. w 1589 r. Zabytki te zostały zatynkowane podczas remontu świątyni po 1945 r. Nie zachowały się ich fotografie. Natrafiono na nie niespodziewanie w 2019 r. podczas badań konserwatorskich towarzyszącym pracom remontowym.

Barbara i Catharina były córkami Anny von Sack (zm. 1545) i Franza von Neumann (ok. 1495-1568), który był m.in. burmistrzem Krosna Odrzańskiego i komandorem joannitów w Świdwinie (woj. zachodniopomorskie). Odnalezione nagrobki opisano w „Die  Kunstdenkmäler des Kreises Crossen” z 1921 r.

Niewielka tablica z inskrypcją upamiętniającą Barbarę Naumann zm. 1559 r. została odkryta niemal w całości, co pozwoliło na odczytanie tekstu. Zatynkowana pozostaje główna partia pomnika z przedstawieniem Zmarłej klęczącej pod krucyfiksem. Znajdująca się naprzeciwko, w ościeżu południowym wejścia głównego, płyta Cathariny zm. 1589 r. w dolnej partii dekorowana jest, odsłoniętym obecnie częściowo, płaskorzeźbionym herbem rodziny von Neumann (Naumann). Niewielkie fragmenty odsłoniętego tekstu udało się dopasować do tekstu inskrypcji płyty nagrobnej Cathariny Hildesheim z domu von Naumann (Neumann) podanego przez J. Zdrenkę w „Corpus Inscriptionum Poloniae” t. X z. 8. „Powiat Krosno Odrzańskie (do 1815 r.)” wyd. w 2016 r., cytowanego za manuskryptem Johanna Christiana Beckmanna (1641-1717) „Chürmarkische Landesbeschreibung, Das VI Buch: Von den Herrschaftenund Stäten, so aus Niederlausitz und Schlesien, der Mark einverleibet sein. Das 1. Capitel: Von dem Hertzogtum und stat Kroβen”, przechowywanym w Brandenburgisches Landeshauptarchiv w Poczdamie.

Oba zabytki są obecnie najstarszymi obiektami sepulkralnymi w krośnieńskiej farze. Należy mieć nadzieję, że w przyszłości, podczas prac konserwatorskich zostaną one odsłonięte w całości, a uszkodzenia dekoracji nie będą zbyt duże. Być może podczas kolejnych badań konserwatorskich uda się również odnaleźć dwa inne zaginione obiekty opisane w „Die  Kunstdenkmäler des Kreises Crossen”: płytę inskrypcyjną upamiętniająca Melchiora Tielisch dawnego burmistrza Jeleniej Góry, zm. 1641, eksponowaną na ścianie południowej (niestety nie wskazano, w której dokładnie partii kościoła), oraz, na ścianie zachodniej, fragment nagrobka NN kobiety.
 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content