W dn. 21 marca br. o godz. 13.00 w gorzowskim muzeum przy ul. Warszawskiej 35 w Gorzowie Wlkp. odbędzie się spotkanie w związku z przyznaniem, na wniosek Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nagród pieniężnych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla znalazców zabytków archeologicznych z terenu województwa lubuskiego. Dotyczy to dwóch cennych odkryć dokonanych w 2012 r. – skarbu z epoki brązu znalezionego w Deszcznie oraz średniowiecznego topora wyłowionego z dna jeziora Lipie niedaleko Strzelec Kraj.
Pan Michała Pluta jesienią 2012 roku natrafił w Deszcznie na skarb przedmiotów z brązu, który składa się 20 zabytków, w tym cztery siekierki, jeden nóż, osiem sierpów, pięć bransolet oraz fragment noża i fragment naszyjnika. Skarb został wstępnie wydatowany na V okres epoki brązu kultury łużyckiej (900-700 p.n.e).
Panowie Artur Nowak i Paweł Duliniec w 2012 r. w Jeziorze Lipie natrafili na późnośredniowieczny topór. Zabytek został znaleziony na głębokości około 40 metrów. Jest on zachowany wraz z drzewcem o dł. 93 cm, długość żeleźca 21 cm, a jego szerokość to 13,5 cm. Czas jego powstania określono na połowę XVI wieku.
Opisane wyżej znaleziska zostały dokonane przypadkowo. Na celowe poszukiwania trzeba bowiem posiadać zezwolenia i nie można ich prowadzić na własną rękę. Należy pamiętać, że zgodnie z polskim prawem wszelkie odnajdowane zabytki są własnością Skarbu Państwa, a znalazca ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia o swoim odkryciu wojewódzkiego konserwatora zabytków, albo właściwego wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta. Osoby, które dokonały ww. odkryć zgłosiły je, zaś zabytki zostały zabezpieczone. Skarb z Deszczna będzie można obejrzeć na piątkowym spotkaniu w gorzowskim muzeum.