Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Zaproszenie na spotkanie ws. Sieci Najciekawszych Wsi

W dniu 12 marca 2014 r. o godz. 11.00 w Hotelu Forrest w Raculi zorganizowane zostanie spotkanie, w trakcie którego przybliżone zostaną zasady włączania się lubuskich wsi w Sieć Najciekawszych Wsi. Jego organizatorem jest Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, przy współpracy Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W trakcie spotkania przypomniana zostanie geneza powstania projektu, którego pomysłodawcą, w oparciu o wzory m.in. z Francji, jest Pan Ryszard Wilczyński Wojewoda Opolski. Doświadczenia z terenu województwa opolskiego, będącego liderem projektu omówi Pani Iwona Solisz Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Waloryzację zasobów kulturowych wsi województwa lubuskiego w kontekście kryteriów uczestnictwa w projekcie przedstawi Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, natomiast inne kryteria, które muszą zostać spełnione, aby dana wieś mogła starać się o włączenie do Sieci – Pan Tadeusz Woźniak Dyrektora Departamentu PROW.
Ocenia się, że jedynie 144 wsie na ponad 40 tys. istniejących w Polsce cechują się tradycyjną zabudową, zaś na niektórych obszarach brak już wsi o wartościach kulturowych np. w części centralnej kraju historyczne elementy wsi przekształcono lub przeniesiono do skansenów. Sytuacja ta wygląda lepiej w województwie lubuskim, z terenu którego, w wyniku wstępnej weryfikacji wytypowano aż 25 wsi. Na podstawie rekomendacji m.in., wojewódzkich konserwatorów zabytków stworzona została wstępnie grupa wsi objętych programem rewitalizacji i promocji w ramach projektu „Sieć Najciekawszych Wsi". Takie miejsca mogłyby stać się w przyszłości celem dla turystów nie tylko z uwagi na ich historyczną zabudowę, lecz także na ofertę innych aktywności mieszkańców np. jarmarków i festynów, warsztatów garncarskich czy nauki ludowych tańców.
Pełny zapis koncepcji wypracowanej w województwie opolskim dostępny jest na stronie internetowej: www.dziedzictwowsiopolskiej.pl
Spotkanie ma charakter otwarty i adresowane jest do wszystkich zainteresowanych, w tym samorządowców, organizacji pozarządowych i mieszkańców. Serdecznie zapraszamy.

 Agenda spotkania

Zobacz również

Spotkanie pt. „Zastosowanie nowych technologii w ochronie dziedzictwa kulturowego” w Bojadłach

Fundacja Pałac Bojadła zaprasza na spotkanie pt. „Zastosowanie nowych technologii w ochronie dziedzictwa kulturowego”, które odbędzie się dnia 17.12.2024 r.,

Podsumowanie projektów realizowanych w ramach programów MKiDN: „Straty wojenne w obiektach sakralnych na terenie powiatu żarskiego i krośnieńskiego”, „E. W. von Tschrinhaus (1651-1708) ojciec europejskiej porcelany ze Sławnikowic”

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie, które odbędzie się 17 grudnia 2024 roku (wtorek) o godz. 13.00 w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym Światowego Geoparku

Konferencja naukowa „Gospodarka na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim. Rzemiosło- handel-przemysł-rolnictwo”

Stowarzyszenie Czas A.R.T. i Muzeum Okręgowe w Lesznie zapraszają na konferencję naukową „Gospodarka na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim. Rzemiosło-

Zobacz również

Skip to content