Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Idea odbudowy willi Wolfa w Gubinie wraz z wystawą zaprezentowana na sympozjum w Bibliotece Narodowej w Berlinie

 W dniu 11 marca 2016 roku w Bibliotece Narodowej w Berlinie zaprezentowano ideę odbudowy wilii zaprojektowanej przez Ludwika Miesa van der Rohe dla Ericha Wolfa w Gubinie. Sympozjum towarzyszyła wystawa, na której przedstawiono m.in. dawne zdjęcia i plany zniszczonej w 1945 roku budowli. Inicjatorem wydarzenia był arch. Florian Mausbach Przewodniczący Stowarzyszenia Architektów w Berlinie (Vereins Architekturpreis Berlin). Wzięli w nim udział m.in. dr Jerzy Margański Ambasador Polski w Berlinie, Fred Mahro Burmistrz Guben, Bartłomiej Bartczak Burmistrz Gubina, dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a ponadto przedstawiciele świata nauki, architekci, historycy sztuki, archeolodzy z Niemiec i Polski. 
 W związku z przypadającym w roku 2019 jubileuszem100-lecia powstania Bauhasu, któremu towarzyszyć będą wielkie międzynarodowe wydarzenie w Weimarze, Dessau i Berlinie, postanowiono przypomnieć o gubińskim dziele L. M. van der Rohe, niemiecko-amerykańskiego mistrza „Międzynarodowego Stylu”, który był ostatnim Dyrektorem Bauhausu w latach 1930-1933. Pierwszym modernistycznym budynkiem architekta była willa, określana jako „pra-willa modernizmu”, wzniesiona w roku 1926 w obecnym Gubinie dla fabrykanta kapeluszy Ericha Wolfa. Przetrwała ona jedynie 19 lat, nim została zburzona pod koniec II-wojny światowej. Była pierwszym modernistycznym dziełem tego architekta. W nim po raz pierwszy zastosował nową koncepcję przestrzenną oraz materiały budowlane, które wcześniej pojawiały się jedynie jako wizje w jego projektach. Stały się one kluczowe dla późniejszej jego pracy jak i dla rozwoju modernistycznej architektury.
Florian Mausbach od kilku lat konsekwentnie forsuje pomysł aby odbudować willę jako model w skali 1:1 na jej pierwotnym miejscu, na skarpie Nysy Łużyckiej w Gubinie. Zdaniem pomysłodawców, którzy bardzo aktywnie forsują tę ideę na forum międzynarodowym, zyskawszy przychylność władz samorządowych Gubina i Guben, będzie to przypominać o „zapomnianym modernizmie”, stanowiąc jednocześnie most kulturowy między Niemcami i Polską w Euromieście Guben-Gubin. Ich zdaniem zniszczona podczas działań wojennych „pra-willa klasycznego modernizmu” powinna zostać odbudowana, podobnie jak to się stało z pawilonem zaprojektowanym przez L. M. van der Rohe na wystawę światową w Barcelonie.
 Teren, na którym znajdowała się willa Wolfa nie jest obecnie objęty żadną z form ochrony konserwatorskiej. Wiemy jednak, że do dnia dzisiejszego zachowały się relikty dawnego założenia. Są to fundamenty i piwnice willi rozpoznane w trakcie sondażowych badań archeologicznych (obecnie na terenie skweru miejskiego) oraz dawny ogród o charakterystycznym ukształtowaniu w formie skarp, dziś należący do osoby prywatnej. Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków planuje wpisać do rejestru zabytków skwer wraz z reliktami podziemnymi willi oraz ogrodem, w celu objęcia merytorycznej pieczy nad ewentualną odbudową willi lub inną formą upamiętnienia tego dzieła.
Należy podkreślić, iż idea wzniesienia obiektu, który stanowiłby wierną kopię oryginału, w oparciu o zachowane projekty, przy użyciu zastosowanych przy jego budowie materiałów i technologii, w otoczeniu, które stanowi jego historyczny kontekst (modernistyczny ogród o charakterystycznym skarpowym ukształtowaniu), uwzględniając fakt, iż budynek był pionierskim dziełem wybitnego architekta, zyskała aprobatę Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, choć należy również rozważyć możliwość innych, oszczędniejszych form jego upamiętnienia w terenie.
Obchody związane ze 100-leciem Bauhausu dają możliwość przybliżenia zapomnianego dzieła wybitnego architekta, którego relikty zachowały się w polskim Gubinie. W jakiej formie zostanie on w przyszłości „przywrócony” zależy w dużym stopniu od wyników badań archeologicznych oraz możliwości finansowych inwestora.

 

Zobacz również

Międzyrzecz - zamek

„Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” uznany rozporządzeniem Prezydenta RP za pomnik historii

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 listopada 2024 r. „Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” został uznany

ice - świeczniki - fot. 1962 r.

Para świeczników

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Janiszowice,  gm. Bobrowice, pow. krośnieński Autor / warsztat: warsztat

Powódź 2024

System wsparcia dla zabytków zniszczonych wskutek powodzi

Uprzejmie informujemy, że na stronie internetowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/system-wsparcia-dla-zabytkow-zniszczonych-wskutek-powodzi znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące systemu

Zobacz również

Skip to content