Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Idea odbudowy willi Wolfa w Gubinie wraz z wystawą zaprezentowana na sympozjum w Bibliotece Narodowej w Berlinie

 W dniu 11 marca 2016 roku w Bibliotece Narodowej w Berlinie zaprezentowano ideę odbudowy wilii zaprojektowanej przez Ludwika Miesa van der Rohe dla Ericha Wolfa w Gubinie. Sympozjum towarzyszyła wystawa, na której przedstawiono m.in. dawne zdjęcia i plany zniszczonej w 1945 roku budowli. Inicjatorem wydarzenia był arch. Florian Mausbach Przewodniczący Stowarzyszenia Architektów w Berlinie (Vereins Architekturpreis Berlin). Wzięli w nim udział m.in. dr Jerzy Margański Ambasador Polski w Berlinie, Fred Mahro Burmistrz Guben, Bartłomiej Bartczak Burmistrz Gubina, dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a ponadto przedstawiciele świata nauki, architekci, historycy sztuki, archeolodzy z Niemiec i Polski. 
 W związku z przypadającym w roku 2019 jubileuszem100-lecia powstania Bauhasu, któremu towarzyszyć będą wielkie międzynarodowe wydarzenie w Weimarze, Dessau i Berlinie, postanowiono przypomnieć o gubińskim dziele L. M. van der Rohe, niemiecko-amerykańskiego mistrza „Międzynarodowego Stylu”, który był ostatnim Dyrektorem Bauhausu w latach 1930-1933. Pierwszym modernistycznym budynkiem architekta była willa, określana jako „pra-willa modernizmu”, wzniesiona w roku 1926 w obecnym Gubinie dla fabrykanta kapeluszy Ericha Wolfa. Przetrwała ona jedynie 19 lat, nim została zburzona pod koniec II-wojny światowej. Była pierwszym modernistycznym dziełem tego architekta. W nim po raz pierwszy zastosował nową koncepcję przestrzenną oraz materiały budowlane, które wcześniej pojawiały się jedynie jako wizje w jego projektach. Stały się one kluczowe dla późniejszej jego pracy jak i dla rozwoju modernistycznej architektury.
Florian Mausbach od kilku lat konsekwentnie forsuje pomysł aby odbudować willę jako model w skali 1:1 na jej pierwotnym miejscu, na skarpie Nysy Łużyckiej w Gubinie. Zdaniem pomysłodawców, którzy bardzo aktywnie forsują tę ideę na forum międzynarodowym, zyskawszy przychylność władz samorządowych Gubina i Guben, będzie to przypominać o „zapomnianym modernizmie”, stanowiąc jednocześnie most kulturowy między Niemcami i Polską w Euromieście Guben-Gubin. Ich zdaniem zniszczona podczas działań wojennych „pra-willa klasycznego modernizmu” powinna zostać odbudowana, podobnie jak to się stało z pawilonem zaprojektowanym przez L. M. van der Rohe na wystawę światową w Barcelonie.
 Teren, na którym znajdowała się willa Wolfa nie jest obecnie objęty żadną z form ochrony konserwatorskiej. Wiemy jednak, że do dnia dzisiejszego zachowały się relikty dawnego założenia. Są to fundamenty i piwnice willi rozpoznane w trakcie sondażowych badań archeologicznych (obecnie na terenie skweru miejskiego) oraz dawny ogród o charakterystycznym ukształtowaniu w formie skarp, dziś należący do osoby prywatnej. Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków planuje wpisać do rejestru zabytków skwer wraz z reliktami podziemnymi willi oraz ogrodem, w celu objęcia merytorycznej pieczy nad ewentualną odbudową willi lub inną formą upamiętnienia tego dzieła.
Należy podkreślić, iż idea wzniesienia obiektu, który stanowiłby wierną kopię oryginału, w oparciu o zachowane projekty, przy użyciu zastosowanych przy jego budowie materiałów i technologii, w otoczeniu, które stanowi jego historyczny kontekst (modernistyczny ogród o charakterystycznym skarpowym ukształtowaniu), uwzględniając fakt, iż budynek był pionierskim dziełem wybitnego architekta, zyskała aprobatę Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, choć należy również rozważyć możliwość innych, oszczędniejszych form jego upamiętnienia w terenie.
Obchody związane ze 100-leciem Bauhausu dają możliwość przybliżenia zapomnianego dzieła wybitnego architekta, którego relikty zachowały się w polskim Gubinie. W jakiej formie zostanie on w przyszłości „przywrócony” zależy w dużym stopniu od wyników badań archeologicznych oraz możliwości finansowych inwestora.

 

Zobacz również

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Spotkanie polsko-niemieckiej grupy ekspertów ds. zabytkowych rezydencji w krajobrazie przygranicznym

W dniu 26.04.2024 r. w Dreźnie odbyło się kolejne spotkanie, założonej w 2014 r., polsko-niemieckiej grupy ekspertów ds. zabytkowych rezydencji

Table of Contents

Skip to content