Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

 II Plener archeologiczny w Wicinie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

W dniu 30 września 2017 r. w Wicinie zorganizowano II Plener archeologiczny, mający na celu promocję jednego z najcenniejszych zabytków archeologicznych naszego regionu – grodziska kultury łużyckiej w Wicinie, które ustanowione zostało parkiem kulturowym. Organizatorami festynu byli: Fundacja Park Kulturowy Grodzisko w Wicinie, Stowarzyszenie Wicina.pl, Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy, Gmina Jasień, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział Lubuski. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
W programie znalazły się min. przedstawienie przygotowane przez młodzież ze szkoły podstawowej w Wicinie pt. Spalenie osady , odnoszące się do zniszczenia grodziska w Wicienie przez Scytów oraz przedstawienie przygotowane przez młodzież ze szkoły w Jasieniu pt. A z nimi jechał strach, przybliżające losy nowych mieszkańców tych ziem, którzy przybyli tu z różnych miejscowości na Kresach Rzeczypospolitej, które po II wojnie światowej zostały włączone do ZSRR. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, które przygotowali archeolodzy, aby przybliżyć tajniki prowadzenia badań archeologicznych jak np. piaskownica, w które ukryto „skarby”, dostępne dla cierpliwych, posługujących się narzędziami pracy archeologów, czy fragment chaty z paleniskiem, na którym przygotowywano podpłomyki. Oprócz tego organizatory zapewnili cały szereg innych atrakcji, promujących tradycję, zabytki i dobrą zabawę na świeżym powietrzu. Wicina to miejsce, które na pewno warto odwiedzić w przyszłym roku.
 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content