Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Zasady, kryteria i procedury oceny pojazdów zabytkowych obowiązujące w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Zielonej Górze oraz Delegaturze Urzędu w Gorzowie Wlkp. od dnia 21 lutego 2023 r.

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że sprawy dotyczące wojewódzkiej ewidencji pojazdów zabytkowych  
a) dla powiatów: krośnieńskiego, świebodzińskiego, zielonogórskiego, żagańskiego, żarskiego i miasta grodzkiego Zielona Góra są prowadzone w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Zielonej Górze przy ul. Kopernika 1,
b) dla powiatów: gorzowskiego, międzyrzeckiego, strzelecko-drezdeneckiego, słubickiego i sulęcińskiego oraz dla miasta grodzkiego Gorzów Wielkopolski są prowadzone w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Zielonej Górze Delegaturze w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Kosynierów Gdyńskich 75.

Ogólne zasady zakwalifikowania pojazdu jako obiektu zabytkowego reguluje  art. 6 ust. 1 pkt. 2 litera d) ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Od dnia 21.02.2023 r. obowiązuje zarządzenie nr 2/2023[WEZ] Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie zasad włączania karty ewidencyjnej pojazdu do wojewódzkiej ewidencji zabytków w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Zielonej Górze i Delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp. znak: RZD.5133.15.2023.

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków na wniosek lub za zgodą właściciela pojazdu włącza kartę ewidencyjną ruchomego zabytku techniki do wojewódzkiej ewidencji zabytków i odrębnym pismem zawiadamia właściciela o tym fakcie.

Włączenie karty ewidencyjnej ruchomego zabytku techniki do wojewódzkiej ewidencji zabytków świadczy o tym, że pojazd jest zabytkiem w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Organ konserwatorski nie klasyfikuje pojazdów jako kolekcjonerskich w rozumieniu uwagi dodatkowej do Wspólnej Taryfy Celnej – sekcji XXI, działu. 97, (Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/1776 z dnia 9 października 2019 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. UE L 280/1 z 31.10.2019).  

Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie granica.gov.pl dowodem potwierdzającym spełnienie przesłanek uznania pojazdu za kolekcjonerski jest odpowiednia dokumentacja, na przykład publikacje informacyjne lub literatura specjalistyczna,  opinie uznanych ekspertów. Dokumentami pomocnymi dla organów celno-skarbowych w podjęciu decyzji o zaklasyfikowaniu pojazdu do kodu CN 9705 00 00 Wspólnej Taryfy Celnej mogą być również opinie wydawane przez rzeczoznawców do spraw techniki samochodowej.

https://granica.gov.pl/j/index.php/539

ZAŁĄCZNIKI
1. Zarządzenie nr 2/2023[WEZ] z dnia 21 lutego 2023 roku
2. Wniosek o włączenie pojazdu do ewidencji zabytków
3. Wzór karty ewidencyjnej ruchomego zabytku techniki

Zobacz również

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Kamień Pomorski - katedra - przewóz renesansowej płyty nagrobnej odzyskanej po kradzieży

Przewiezienie, odzyskanej przez Policję Zachodniopomorską, renesansowej płyty nagrobnej zdeponowanej w katedrze w Kamieniu Pomorskim

W dniu 09.04.2025  r. w obecności przedstawicieli Policji i służb konserwatorskich, Wicestarosta Krośnieński Pan Ryszard Zakrzewski odebrał renesansową płytę nagrobną 

Obchody MDOZ w Sandomierzu 2025 r.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, zorganizowane w dniach 7-8 kwietnia w Sandomierzu, stanowiły okazję do spotkania w gronie konserwatorów,  badaczy,

Zobacz również

Skip to content