Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Koncert charytatywny w zborze w Letnicy

W dniu 1 grudnia br. w dawnym kościele ewangelickim w Letnicy zorganizowany został koncert charytatywny, który inauguruje szeroko zakrojoną akcję pod hasłem „Ratujmy świdnickie zabytki”, nad którą honorowy patronat objął Pan Adam Jaskulski wójt gminy Świdnica. Celem tej inicjatywy jest pozyskanie środków finansowych, dzięki sprzedaży cegiełek, a następnie przeznaczenie zebranych funduszy na poprawę stanu zachowania świdnickich zabytków. Zorganizowanie koncertu charytatywnego stanowi kontynuację działań podejmowanych w dawnym zborze w Letnicy już od wielu lat przez świdnicki samorząd oraz lokalnie działające stowarzyszenie. Licznie zgromadzeni uczestnicy imprezy zostali wprowadzeni w nastrój Adwentu i zbliżających się Świąt przez gości z Niemiec – chór „Cantemus”. Następnie wystąpiła utalentowana mieszkanka gminy Świdnica Paulina Guza oraz lubuski bard – Maciej Wróblewski. Warto podkreślić, iż artyści zrezygnowali z honorarium.
Dawny kościół ewangelicki w Letnicy, wzniesiony w 1819 r., stanowi wyjątkowy przykład integracji mieszkańców i samorządu wokół idei przywrócenia zabytku społeczeństwu. Przez długie lata zaniedbywany i użytkowany jako magazyn, zabytek przejęty został przez samorząd w 2002 r. Już rok później zaczęto organizować tu pierwsze koncerty i imprezy kulturalne. Wkrótce jednak okazało się, iż ze względów bezpieczeństwa obiekt trzeba zamknąć do czasu przeprowadzenia remontu. Staraniem gminy Świdnica udało się pozyskać środki finansowa, które umożliwiły przeprowadzenie w latach 2009-2010 prac związanych z naprawą konstrukcji więźby dachowej, wykonaniem nowego pokrycia z dachówki oraz remontem elewacji. Wnętrze  zachowało część dawnego wystroju i wyposażenia, które przypomina o dawnej funkcji obiektu, jak drewniane empory, posadzka ceramiczną z płytek i cegły czy dekoracje szablonowe na kolebce pozornego sklepienia i ścianach. Wyjątkowy klimat budowli powoduje, iż jest ona miejscem wielu interesujących wydarzeń, na które ściągają rzesze odbiorców z całego regionu.

 

Zobacz również

Pod koniec grudnia 2024 r. ukazał się kolejny tom Lubuskich Materiałów Konserwatorskich

Z końcem ubiegłego roku ukazał się kolejny tom rocznika Lubuskie Materiały Konserwatorskie, z którym można się zapoznać- link poniżej.  Dziękujemy

Brzeźnica - figura św. Jana Nepomucena skradziona z kapliczki przed plebanią

Barokowa figura św. Jana Nepomucena z kapliczki przed plebanią w Brzeźnicy

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kapliczka usytuowana przed plebanią przy ob. ul. Zielonogórskiej 25 w miejscowości Brzeźnica,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Seminarium w Mierzęcinie 2024

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” w Mierzęcinie

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” to był temat dzisiejszego spotkania w Mierzęcinie, zorganizowanego przez

Zobacz również

Skip to content