W dniach 26 -27 października odbyła się konferencja "Forteczne parki kulturowe", której towarzyszył Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków, zorganizowana w Kostrzynie nad Odrą. Swoimi doświadczeniami nad tworzeniem parków kulturowych podzielili się znakomici specjaliści: Zb. Myczkowski, K. Wielgus, P. Molski, a także K. Palubska i B. Kot, a wszystko to po to, aby wykorzystać je dla starego miasta i twierdzy Kostrzyn jako potencjalnego Parku Kulturowego.
Miasto zniszczono w ponad 90% podczas II wojny światowej, pozostałości zabudowy rozebrano po wojnie, a zamek wysadzono w powietrze w 1968 r. Do dziś zachowały się fortyfikacji, czytelne rozplanowanie ulic i placów o brukowanych nawierzchniach oraz przyziemia i piwnice domów, a także ruiny kościoła i zamku. Uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić to wyjątkowe miasto, w którym czas się zatrzymał, a dzięki ekspozycjom w Muzeum Twierdzy Kostrzyn, porównać je z dawnym pełnym życia miastem, utrwalonym na filmach, zdjęciach, planach….
W gronie ekspertów dyskutowano o tym jak wesprzeć samorząd w dalszych działaniach na rzecz promocji, ochrony i kontynuacji prac remontowych przy fortyfikacjach. Sformułowano szereg cennych wniosków, za które serdecznie dziękujemy ekspertom i konserwatorom, którzy dotarli tu z całej Polski. Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Muzeum Twierdzy Kostrzyn za świetną organizacje tego wydarzenia i Burmistrzowi Kostrzyna nad Odrą za współpracę, a także radnym, którzy dołączyli do spotkania.
.
Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” w Mierzęcinie
Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” to był temat dzisiejszego spotkania w Mierzęcinie, zorganizowanego przez