Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Konferencja naukowa poświęcona Pomnikom Historii

W dniach 8-9 kwietnia 2019 r. w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się konferencja naukowa PKN ICOMOS pt. „Pomniki Historii – Ochrona, Zarządzanie, Promocja". Patronat nad konferencją objęła Pani prof. dr hab. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków.  Problematyka konferencji skupiła się na Pomnikach Historii. Jest to niewielka grupa najcenniejszych miejsc i obiektów, wybranych spośród kilkudziesięciu tysięcy zabytków tworzących zasób polskiego dziedzictwa. Wysokie wymagania dotyczące kryteriów wyboru, prestiżowa procedura nadawania statusu Pomnika Historii przez Prezydenta RP czy dodatkowe preferencje przy udzielaniu wsparcia finansowego sprawiają, że ta grupa zabytków zajmuje specjalne miejsce w polskim systemie ochrony zabytków.  W ramach konferencji przewidziano trzy sesje tematyczne: Idea, kryteria, zasady tworzenia Pomników Historii; Pomniki Historii w polskim systemie ochrony zabytków oraz problemy, doświadczenia i przykłady związane z praktyczną ochroną i zarządzaniem Pomnikami Historii. Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkie grupy zawodowe związane z ochroną, zarządzaniem, wykorzystaniem, interpretacją Pomników Historii – zarządców Pomników Historii, służby konserwatorskie, samorządowców, ekspertów, naukowców, urzędników, właścicieli zabytków.
Warto przypomnieć, iż wśród 105 Pomników Historii znajdują się również zabytki z terenu województwa lubuskiego, to: Park Mużakowski w Łęknicy, zespół poaugustiański w Żaganiu, dawny klasztor cystersów w Gościkowie-Paradyżu i kościół w Klępsku. Do tytułu tego pretendują ponadto: kościół w Rokitnie, dawne sanatorium w Trzebiechowie i grodzisko w Santoku.

Zobacz również

2 maja 2025 r. – Urząd będzie nieczynny

Zgodnie z zarządzeniem nr 6 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Kamień Pomorski - katedra - przewóz renesansowej płyty nagrobnej odzyskanej po kradzieży

Przewiezienie, odzyskanej przez Policję Zachodniopomorską, renesansowej płyty nagrobnej zdeponowanej w katedrze w Kamieniu Pomorskim

W dniu 09.04.2025  r. w obecności przedstawicieli Policji i służb konserwatorskich, Wicestarosta Krośnieński Pan Ryszard Zakrzewski odebrał renesansową płytę nagrobną 

Zobacz również

Skip to content