Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Konferencja poświęcona polsko-niemieckiej współpracy na rzecz ochrony zabytków w Szprotawie

W dniu 19 marca 2019 r. w szprotawskim ratuszu odbyła się konferencja pn. „Piękno odzyskane – zaangażowanie podmiotów zewnętrznych na rzecz dziedzictwa kulturowego”.
Jej organizatorami byli Burmistrz Szprotawy i Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Żaganiu.
W pierwszej części konferencji Pan dr Peter Schabe z Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przypomniał o działaniach Fundacji na rzecz ochrony zabytków na terenie Polski, która koncentruje się na wspieraniu prac remontowych i konserwatorskich w zabytkach, w tym zabytkach na terenie województwa lubuskiego. Dzięki środkom finansowym pozyskanym przez Fundację od rządu Republiki Federalnej Niemiec od 2013 r. udzielono dotacji na prace m.in., w kościołach w Klępsku, Chlastawie, Gościkowie-Paradyżu, Sękowicach, kaplicy Bożego Grobu w Żaganiu, dawnym kościele ewangelickim im. Żłóbka Chrystusa we Wschowie. Pan dr P. Schabe podkreślił dobrą współpracę z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, dzięki której możliwa jest realizacja tych działań i zapowiedział ich kontynuację w przyszłości.
Następnym gościem konferencji był Pan dr Thomas Drachenberg Konserwator Kraju Związkowego Brandenburgia, który przybliżył trwającą już od wielu lat współpracę pomiędzy urzędami konserwatorskimi w Poczdamie i Zielonej Górze. Jej efektem jest zarówno wymiana doświadczeń pomiędzy pracownikami obydwu urzędów jak i realizacja wspólnych projektów, adresowanych m.in. do młodzieży oraz szerszego grona odbiorców w Polsce i Niemczech. Przypomniał o publikacji i wystawie pt. „Młode spojrzenie na stare”, poświęconej zabytkowym rezydencjom po obu stronach granicy, którą przygotowała młodzież z kilku szkół na terenie Brandenburgii i województwa lubuskiego. Wspomniał również o wystawie, którą przygotowali wojewódzcy konserwatorzy zabytków i konserwatorzy z krajów związkowych po obu stronach granicy, która prezentowała problematykę ochrony dawnych rezydencji po obu stronach Odry. W projekcie tym uczestniczył również Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Wystawa nagrodzona została złotym medalem na targach Denkmal w Lipsku w 2016 r.
W drugiej części konferencji jej uczestnicy zapoznali się z wynikami najnowszych badań i odkryć dokonanych w zabytkach na terenie Szprotawy oraz efektem prac remontowych i konserwatorskich w dawnym klasztorze ss. Magdalenek. Pan dr Andrzej Legendziewicz z Politechniki Wrocławskiej przybliżył efekty badań prowadzonych w klasztorze, a następnie Pan mgr Karol Błaszczyk opowiedział o niezwykłym odkryciu w kościele farnym, dokonanym po częściowym częściowym demontażu ołtarza głownego w związku z prowdzonymi obecnie pracami konserwatorskimi.
Na zakończenie konferencji jej uczestnicy mieli okazję zwiedzić kościół farny i dawny klasztor ss. Magdalenek.
 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content