Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków w Zamościu

W dniach 10-12 października wojewódzcy konserwatorzy zabytków spotkali się na konwencie w Zamościu. Gospodarzem konwentu była dr Halina Landecka Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, która zorganizowała w zamojskim ratuszu spotkanie konserwatorów z Marcinem Zamojskim Prezydentem Zamościa. Uczestnicy konwentu mieli okazję zapoznać się z projektami dotyczącymi Twierdzy Zamość i Krajobrazu Warownego oraz zwiedzić odrestaurowane obiekty Twierdzy. Na bieżąco omawiano problemy merytoryczne związane z realizacją prac oraz osiągnięte efekty.
Następnie konserwatorzy udali się do katedry pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, gdzie zapoznali się z przebiegiem prac badawczych, rekonstrukcyjnych i konserwatorskich oraz zwiedzili świątynię. Dzięki uprzejmości gospodarza katedry ks. A. K. Firosza Proboszcza Parafii Katedralnej w wikariacie odbył się konwent, podczas którego omawiano bieżące problemy  oraz rozstrzygnięcia  organu wyższej instancji, wskazując na konieczność zorganizowania spotkania konserwatorów z pracownikami Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN w Warszawie na ten temat.
Na zakończenie konwentu zorganizowana została podróż studyjna, która objęła zwiedzanie zabytków położonego nieopodal Zamościa Szczebrzeszyna. W tym niewielkim miasteczku zachowała się m.in. jedna z najstarszych w Polsce synagog, ponadto można zwiedzić cerkiew oraz dwa kościoła katolickie. Omawiano również problemy konserwatorskie, które wyniknęły w trakcie prowadzonych w zabytkach prac.
 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content