Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Kradzież barokowego obrazu Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

W okresie pomiędzy sierpniem 1968 r.  a 1976 r. z kościoła w gminie Nowe Miasteczko został skradziony (zaginął?) obraz Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (in. Matki Bożej Pomocnej, Matki Bożej Passawskiej). 
Obraz olejny na płótnie  w kształcie prostokąta stojącego o wymiarach około: 90×71 cm. Namalowany zapewne w 2 poł. XVII w.  przez malarza śląskiego. Obraz w momencie zaginięcia oprawiony był w prostą, malowaną na czarno ramę. Barokowy obraz jest kopią obrazu Maria Hilf namalowanego w 1537 r.  przez Lucasa Cranacha Starszego. W centrum kompozycji usytuowana postać siedzącej Madonny trzymającej oburącz tulące się do niej  Dzieciątko. Postaci widoczne pod rozsuniętymi, podwiązanymi po bokach, szafirowymi (kolorystyka na podstawie opisu obrazu wykonanego w 1968 r.) kotarami. Dzieciątko nagie, główką dotyka twarzy Marii, prawą rączkę przykłada do jej podbródka. Madonna o długich, spływających na plecy włosach, odziana jest w różową suknię i seledynowy płaszcz.  Głowy postaci otacza poświata aureoli. 
Obraz figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Zabytek został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11772). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

Zobacz również

Borów Polski chorągiew procesyjna Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem fot. 1967

Barokowy obraz z przedstawieniem Madonny z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem dekorujący chorągiew procesyjną

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski,  gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski Autor / warsztat: warsztat śląski (Mertin Lefler

2 maja 2025 r. – Urząd będzie nieczynny

Zgodnie z zarządzeniem nr 6 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Zobacz również

Skip to content