Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Kradzież barokowej srebrnej sukienki obrazu i koron

W  1986 r. z kościoła par. pw. św. Marii Magdaleny w Pszczewie została skradziona barokowa sukienka i korony obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem.
 
Barokowa sukienka obrazu, złożona z trzech, zasadniczych części okrywających szaty postaci Marii i Dzieciątka (welon, płaszcz, suknia Marii i sukienka Jezusa)  oraz szat i  pojedynczych skrzydeł dwóch aniołów. Blacha srebrna repusowana, w partii szat dekorowana motywami wici roślinnych i kwiatów. Repusowane skrzydła aniołów pojedyncze, pokryte piórami o zaokrąglonych u dołu końcach. Srebrne, barokowe korony postaci Matki Bożej i Dzieciątka – w typie korony zamkniętej (corona clausa) z kabłąkami spiętymi sferą z krzyżem. Każdy z kabłąków zdobiony na brzegach dwoma pasami perełkowania. Obręcze i fleurony koron repusowane. W partii obręczy koron dekoracje imitujące kamienie szlachetne w oprawach. Brak informacji na temat ewentualnych znaków złotniczych. Korony i sukienka wykonane w 2 poł. XVII w. prawdopodobnie przez złotnika działającego w Wielkopolsce.
 
Korony i sukienka obrazu figurują w wojewódzkiej ewidencji zabytków.
 
Skradzione obiekty  zostały zgłoszone do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11843). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
 
 
Kamila Domagalska
 

Zobacz również

Brzeźnica - figura św. Jana Nepomucena skradziona z kapliczki przed plebanią

Barokowa figura św. Jana Nepomucena z kapliczki przed plebanią w Brzeźnicy

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kapliczka usytuowana przed plebanią przy ob. ul. Zielonogórskiej 25 w miejscowości Brzeźnica,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Seminarium w Mierzęcinie 2024

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” w Mierzęcinie

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” to był temat dzisiejszego spotkania w Mierzęcinie, zorganizowanego przez

Konferencja PKN ICOMOS „Autentyzm zabytków" 2024

Konferencja PKN ICOMOS „Autentyzm zabytków”

Podczas konferencji PKN ICOMOS, która odbyła się w dniach 2-3 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie  pt. „Autentyzm zabytków

Zobacz również

Skip to content