W wyniku włamania do kościoła par. pw. Narodzenia NMP w Chotkowie, stwierdzonego w dniu 30.11.2019 r., zostały skradzione dwa barokowe świeczniki z kompletu pięciu zachowanych.
Świeczniki cynowe, stojące, jednoświecowe o wysokości około 58 cm. Podstawa lichtarza trójboczna wsparta na trzech kulach. Krawędzie cokołu stanowią płaskie, esowato wygięte woluty. Boki podstawy wklęsłe, gładkie, zakończone u dołu trójlistnie. Trzon świecznika smukły, wieloczłonowy, wsparty na gładkim trójkątnym cokoliku o wklęsłych bokach i okrągłej bazie, złożony z wazonowego nodusa, spłaszczonej kuli i balasu rozdzielonych parą pierścieni z talerzykiem. Brzegi okrągłej profitki wywinięte ku górze, profilowane. Opisywane świeczniki w momencie kradzieży były przemalowane farbą olejną w kolorze szarym. Niewykluczone, że po kradzieży warstwa malarska została usunięta.
Skradzione świeczniki ołtarzowe są objęte ochroną prawną ze względu na wpis do Księgi B rejestru zabytków pod nr 92 poz. 20 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 02.07.1973 r.
Skradzione świeczniki zostały zgłoszone do Krajowego rejestru utraconych dóbr kultury oraz Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11752). Wykaz ten jest dostępny w Internecie pod adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
Kamila Domagalska