Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Kradzież popiersia Eliasza Ebeliusa

Przed 2002 r. z cmentarza komunalnego w Bytomiu Odrzańskim skradziono popiersie Eliasza Ebeliusa zm. 1709 r., które dekorowało  płytę nagrobną.


Popiersie o wysokości ok. 48 cm jest wykonane z tzw. marmuru śląskiego (wapień zbity) Późnobarokowa, wykonana ok. 1709 r. przez warsztat śląski, rzeźba przedstawia mężczyznę  w peruce o bujnych, kręconych włosach  spływających na ramiona. Głowa postaci zwrócona w prawo. Twarz młodzieńcza, pulchna. Przy szyi mężczyzny ozdobny kołnierzyk dekorowany motywem wici roślinnej, poniżej udrapowana tkanina. W momencie kradzieży nos postaci był uszkodzony, górna część głowy była odłamana w poziomie, na wysokości  oczodołów postaci. Popiersie było umieszczone w górnej partii płyty nagrobnej na cokoliku, na tle owalnego medalionu, przymocowane metalowym trzpieniem do tła.      

Obiekt jest objęty ochroną prawną z uwagi na wpis do Księgi B rejestru zabytków pod nr 80 poz. 13.

Zabytek został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 9309 – PC01479). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content