W dniu 13.11.1990 r. z kościoła filialnego pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (dawny kościół ewangelicki) w miejscowości Witków, gm. Szprotawa został skradziony późnobarokowy świecznik ołtarzowy. Według opinii ekspertów z Głównej Komendy Pożarnictwa w Warszawie kościół został podpalony w celu zatarcia śladów kradzieży zabytków należących do wyposażenia, gdyż w pogorzelisku nie odnaleziono ich pozostałości. Świątynia nie została odbudowana. Obecnie Parafia Rzymskokatolicka użytkuje kościół gotycki, który do czasu spalenia barokowego kościoła ewangelickiego pozostawał w ruinie.
Świecznik ołtarzowy, stojący, jednoświecowy, w momencie założenia karty ewidencyjnej, w 1965 r. pozbawiony trzonu i orlich łap obejmujących kule (ewentualnie – samych kul), na których zapewne pierwotnie się wspierała stopa. Podstawa lichtarza trójboczna, krawędzie cokołu stanowią płaskie, esowato wygięte woluty. Boki podstawy wklęsłe, zakończone u dołu łukiem odcinkowym, zdobione ornamentalnie. Wypukłe dekoracje każdego z boków podobne, zakomponowane wokół znajdującego się w centrum, owalnego medalionu. Na jednym z medalionów ryta data fundacji 1741 r. (uwaga! w opisie zabytku w decyzji o wpisie do rejestru błędnie przepisano datę z karty ewidencyjnej). Na fotografii zamieszczonej na karcie ewidencyjnej w medalionie widoczny grawerowany herb fundatora i inskrypcja. Medalion ujęty od góry skrzydłami główki anielskiej w wysokim czepcu przypominającym pióropusz. Dwie skrzydlate główki anielskie wypełniają dolne pola naroży boku. Wzdłuż środkowej partii brzegu woluty – koguci grzebień, zakończony w górnej partii – ceowo wygiętym liściem akantu. Profilowane brzegi okrągłej profitki wywinięte ku górze, wzmocnione w dolnej partii wsporniczkami, w górnej partii dekorowane fryzem godronowania. Kolec w kształcie dość wysokiego, smukłego stożka.
Rubryka „Opis przedmiotu” na karcie ewidencyjnej zabytku z 1965 r. nie została niestety wypełniona, nie podano również informacji na temat ewentualnych znaków konwisarskich, jednak należy wskazać, że dekoracja podstawy jest charakterystyczna dla wyrobów konwisarza Siegmunda Heinricha Fleischmanna mł. ze Szprotawy, który na podobnych (lecz zachowanych w całości, w przeciwieństwie do świecznika z Witkowa) 6 świecznikach z Chotkowa z 1738 r. wybił dwa znaki w górnych partiach krawędzi cokołu: znak miejski: litery SP w owalnym polu otoczonym ramą utworzoną z perełkowania, znak mistrzowski – w owalnym polu otoczonym perełkowaną ramą pelikan karmiący młode, powyżej litery SHFVT. Świeczniki o podobnej dekoracji podstawy występują również w Jeleninie (2 szt. z 1751 r.), Mycielinie (2 szt. – przemalowane), Klenicy.
Skradziony świecznik ołtarzowy jest objęty ochroną prawną ze względu na wpis do rejestru zabytków pod nr 71/B/72 poz. 6 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 11.05.1972 r.
Obiekt został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11854). Wykaz ten jest dostępny w Internecie pod adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
Kamila Domagalska