Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Lokacja: Ochla

Prace remontowo-konserwatorskie w dworze w Zielonej Górze-Ochli

W dworze w Ochli trwają zakrojone na szeroką skalę prace remontowo-konserwatorskie, które obejmują kompleksowy remont dachu, elewacji i wnętrz. Zabytek, w którym w latach 80. XX wieku przerwano remont i przez kolejne lata pozostawał nieużytkowany, zostanie udostępniony na cele kulturalne. Na szczególną uwagę zasługują wnętrza dworu z bogatym wystrojem sztukatorskim.

„Skrzynia skarbów” odnaleziona przy budowie kąpieliska w Zielonej Górze

W dniu 7 lutego 2023 r. do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wpłynęło zawiadomienie o skrzyni odkrytej podczas prac związanych z budową kąpieliska miejskiego przy ul. Botanicznej w Zielonej Górze. Podczas oględzin znaleziska ustalono, że jest to skrzynia metalowa zawierająca depozyt w postaci przedmiotów, prawdopodobnie mających dużą wartość sentymentalną dla ludzi,

Konwent wojewódzkich konserwatorów zabytków na Podkarpaciu

W dniach 8-10 lutego 2023 r., na zaproszenie Pani Beaty Kot Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zorganizowany został na Podkarpaciu Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Rozpoczęto od spotkania na zamku w Łańcucie, gdzie konserwatorów przywitał Pan Dyrektor Wit Wojtowicz. Obrady, z udziałem Pani dr Katarzyny Pałubskiej Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwo

Zaginięcie późnorenesansowej rzeźby św. Mateusza

Pomiędzy 08.1966 a 07.05.2009 r.  z kościoła parafialnego pw. Najświętszej Trójcy w miejscowości Zielona Góra (daw. Ochla)  zaginęła późnorenesansowa rzeźba św. Marka. Pochodząca z pocz. XVII w., figura była wykonana z drewna, polichromowana. Zaginiona rzeźba  należała do wystroju późnorenesansowej ambony usuniętej z wnętrza kościoła w dawnej Ochli (obecnie Zielonej Górze)

Nominowane obiekty oraz nagrody w kategorii specjalnej w konkursie „Zabytek Zadbany” 2022 !

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego. Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Konkurs wyróżnia właścicieli i zarządców, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami. Ma na celu promocję właściwych postaw i upowszechnienie najlepszych

Zaginięcie późnorenesansowej rzeźby św. Marka

Pomiędzy 08.1966 a 07.05.2009 r.  z kościoła parafialnego pw. Najświętszej Trójcy w miejscowości Zielona Góra (daw. Ochla)  zaginęła późnorenesansowa rzeźba św. Marka. Pochodząca z pocz. XVII w., figura była wykonana z drewna, polichromowana. Zaginiona rzeźba  należała do wystroju późnorenesansowej ambony usuniętej z wnętrza kościoła w dawnej Ochli (obecnie Zielonej Górze)

Formularz zgłaszania strat w zabytkach

Dokumenty do pobrania: Formularz zgłaszania strat w zabytkach spowodowanych np. wichurą, katastrofą budowlaną, powodzią, kradzieżą, etc. Zgłoszenia strat proszę wysyłać na adres: sekretariat.zgora@lwkz.pl  Zgodnie z treścią art. 28 p. 1  ustawy z dnia 23 lipca 2003 r.  o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz.U. z 2018, poz. 2067)

Zaginięcie późnorenesansowej rzeźby św. Jana

Pomiędzy 08.1966 a 07.05.2009 r.  z kościoła parafialnego pw. Najświętszej Trójcy w miejscowości Zielona Góra (daw. Ochla)  zaginęła późnorenesansowa rzeźba św. Jana. Pochodząca z pocz. XVII w., figura była wykonana z drewna, polichromowana. Zaginiona rzeźba  należała do wystroju późnorenesansowej ambony usuniętej z wnętrza kościoła w dawnej Ochli (obecnie Zielonej Górze)

Ochla, gm. Zielona Góra, pow. zielonogórski – skansen budownictwa ludowego

Stanowi integralną część Zielonogórskiego Muzeum Etnograficznego. Położony jest ok. 1. km na wschód od wsi, przy lesie i stawach. Siedzibą placówki jest dawny zajazd, budynek z pocz. XIX w., murowany, prostokątny w planie, parterowy z użytkowym poddaszem, nakryty dachem naczółkowym. Na obszarze kilku hektarów znajduje się kilkadziesiąt drewnianych budynków mieszkalnych

Ochla, gm. Zielona Góra, pow. zielonogórski – oficyny

Opodal pałacu położony jest folwark, na terenie którego znajdują się dwie oficyny. Architektonicznie bliźniacze, pochodzą z przełomu XVIII-XIX w. Są murowane, w założeniu prostokątne, piętowe, nakryte dachami naczółkowymi.  

Skip to content