Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków gościem na obchodów Dnia Ochrony Zabytków w Kraju Związkowym Brandenburgia

 Na zaproszenie Pana dr. Thomasa Drachenberga Konserwatora Zabytków Kraju Związkowego Brandenburgia Pani dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wzięła udział w 26. Obchodach Dnia Ochrony Zabytków w Kraju Związkowym Brandenburgia, które odbyły się w dniu 7 czerwca 2018 r. w Brandenburgu. Tematem przewodnim obchodów były zabytki rezydencjonalne w aspekcie problematyki ich ochrony, historii i znaczenia dla dziedzictwa kulturowego, prowadzonych badań, dokumentowania oraz zagospodarowania. Prezentowano zabytki z terenu Brandenburgii, jak również sąsiadujących z nią Krajów Związkowych – Meklemburgii i Pomorza Przedniego oraz Polski –  województwa lubuskiego. B. Bielinis-Kopeć przedstawiła problematykę ochrony zabytków rezydencjonalnych na terenie województwa lubuskiego.
Trzeba pamiętać, iż zabytki rezydencjonalne, zarówno na terenie wschodnich Niemiec, jak i na ziemiach zachodnich Polski, wskutek działań II wojny światowej oraz powojennych zmian politycznych, gospodarczych i społecznych znalazły się w nowej sytuacji, która skutkowała zniszczeniem wielu z nich oraz trudnościami w zagospodarowaniu pozostałych. Skutki tych przemian odczuwamy do dnia dzisiejszego, stąd fachowa wymiana doświadczeń i dyskusja nad obecną sytuacją tego zasobu w gronie konserwatorów przyświecały organizatorom seminarium naukowego, które stanowiło główny punkt obchodów.
 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Ćwiczenia obronne „ZABYTEK 2024” w Łochowicach

W dniu 11.06.2024 r. w kościele pw. Chrystusa Króla w Łochowicach przeprowadzono ćwiczenia obronne „ZABYTEK 2024”, mające na celu praktyczne

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Table of Contents

Skip to content