Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Lubuskie Spotkania z Zabytkami – promocja publikacji o zabytkach Zatonia

9 czerwca 2022 r., po dłuższej przewie spowodowanej pandemią, ponownie zorganizowano Lubuskie Spotkania z Zabytkami, powiązane z promocją najnowszej publikacji o zabytkach Zatonia, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Organizatorami Spotkania byli Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Fundacja Ogrody Kultury im. Księżnej Dino. Spotkanie odbyło się w odrestaurowanej oranżerii w zespole pałacowo-parkowym w Zielonej Górze-Zatoniu.
Gości przywitali Pan Jarosław Skorulski oraz Pani dr Barbara Bielinis-Kopeć. Następnie głos zabrała Pani dr Sibylle Badstübner-Gröger z Koła Przyjaciół Zamków i Ogrodów Marchii, która przybliżyła działalność stowarzyszenia, opowiadając o wydawanym od 2006 r. cyklu publikacji w j. polskim i niemieckim, które służą popularyzacji zabytków rezydencjonalnych po obu stronach granicy. Pomysłodawcą tej serii był prof. Andrzej Tomaszewski. Jest ona efektem współpracy polskich i niemieckich historyków sztuki i konserwatorów. Obecny zeszyt, poświęcony zespołowi rezydencjonalnemu w dawnej wsi Zatonie, opracowały Pani B. Bielinis-Kopeć i Pani A. Kochańska, z pomocą Pani A. Lindenhayn -Fiedorowicz (redakcja i tłumaczenie).
Uczestnicy Spotkania usłyszeli o historii i znaczeniu kulturowym Zatonia, o czym jak zawsze barwnie opowiedział Pan Jarosław Skorulski, a następnie Pani Agnieszka Kochańska przedstawiła analizę materiałów kartograficznych, które wykorzystano w projekcie rewaloryzacji parku i zaprosiła wszystkich na spacer po parku.
Nie można nie zauważyć, że Zatonie, po zakończonych niedawno pracach remontowo-konserwatorskich stało się ważnym miejsce na mapie kulturowej i turystyczne naszego regionu, zaś Fundacja Ogrody Kultury im. Księżnej Dino dba o to, aby atrakcyjne wydarzenia zachęcały do odwiedzin tego pięknego miejsca. Serdecznie gratulujemy.

 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content