Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki

Miło nam poinformować, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na wniosek Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przyznał odznaki „Za opiekę nad zabytkami”, dla osób wyróżniających się szczególną troską o zachowanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
Złota odznaka „Za opiekę nad zabytkami” przyznana została dla ks. kanonika Zdzisława Przybysza Proboszcza Parafii Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem ŚŚ. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie, zaś srebrną – dla Pani Marii Dobry sołtys wsi Kosieczyn. Wręczenie odznak nastąpi w dn. 13 września br. w Kosieczynie w trakcie Lubuskich Spotkań z Zabytkami, które organizowane pod patronatem Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W uzasadnieniu wniosków czytamy m.in.:
Ks. kanonik Zdzisław Przybysz od 2003 r. jest proboszczem parafii w Kosieczynie. Od początku wykazywał się wielką aktywnością i staraniem o uratowanie drewnianego kościoła w Kosieczynie. Pierwszy etap prac remontowych dotyczył ustabilizowania konstrukcji świątyni nowatorską metodą, która polegała na ściągnięciu konstrukcji kościoła metalowymi linami, która ograniczyła do minimum ingerencję w strukturę jednej z najstarszych, jak wykazały badania dendrochronologiczne, pochodzącej z 1389 r. świątyni. Kolejne etapy związane były z wykonaniem izolacji poziomej i wymianą belek fundamentowych w obrębie całego kościoła, a także konserwacją drewnianych elementów ścian. Poprzez obniżenie posadzki do jej pierwotnego, udokumentowanego w trakcie badań archeologicznych, poziomu oraz przywrócenie okien w ich pierwotnych miejscach, jak również odtworzenie stropu nad prezbiterium (z rekonstrukcją niezwykle cennej dekoracji patronowej) – wnętrzu świątyni przywrócono pierwotne proporcje i formę. Dopełnieniem przywracania zabytku do świetności sprzed lat były prace konserwatorskie przy jej wystroju i wyposażeniu. Uporządkowano również terenu wokół kościoła a w kruchcie pod wieżą wykonano ekspozycję, ilustrującą przebieg badań i prowadzonych w zabytku prac.  W ten sposób w latach 2006-2012 wykonano kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie oraz remontowe całego kościoła wraz z jego wyposażeniem, wystrojem i otoczeniem. Za całokształt tych prac Parafia nagrodzona została nagrodą Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „Lubuskie Konserwacje 2013”.
Z  inicjatywy ks. Proboszcza wydana też została w roku bieżącym pierwsza monografia kościoła. Dzięki jego aktywności na rzecz szerokiej popularyzacji zabytku już dziś kościół w Kosieczynie jest ważnym punktem na trasie wielu indywidualnych i grupowych wycieczek.
 Pani Maria Dobry od lat aktywnie działa na rzecz środowiska wiejskiego w gminie Zbąszynek. Jako sołtys wsi,  wiceprezes Caritas i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kosieczynie była współorganizatorką wielu imprez np. Wielkanocny „Jarmark z Jajem”, festynów parafialnych, dożynek, biesiad, zabaw, spotkań, wycieczek dla dorosłych i imprez dla dzieci, np. Mikołaj Kresowy. Z jej inicjatywy zostały wyremontowane, np. mała salka i zaplecze w Domu Kultury w Kosieczynie. Opracowała również Plan Odnowy Wsi Kosieczyn w celu pozyskania środków na remont pozostałych pomieszczeń Domu Kultury w Kosieczynie.
Od samego też początku aktywnie wspiera ks. Proboszcza Zdzisława Przybysza w kompleksowym remoncie kościoła w Kosieczynie. Kilkakrotnie wspomagała organizację imprez służących popularyzacji zabytku jak: prezentacja prac konserwatorskich, promocja książki o kościołach drewnianych w woj. lubuskim. Aktywizuje społeczność  wiejską w kultywowaniu tradycji, zwyczajów i opieki nad dziedzictwem kulturowym wsi.

 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content