Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki

Miło nam poinformować, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na wniosek Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przyznał odznaki „Za opiekę nad zabytkami”, dla osób wyróżniających się szczególną troską o zachowanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
Złota odznaka „Za opiekę nad zabytkami” przyznana została dla ks. kanonika Zdzisława Przybysza Proboszcza Parafii Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem ŚŚ. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie, zaś srebrną – dla Pani Marii Dobry sołtys wsi Kosieczyn. Wręczenie odznak nastąpi w dn. 13 września br. w Kosieczynie w trakcie Lubuskich Spotkań z Zabytkami, które organizowane pod patronatem Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W uzasadnieniu wniosków czytamy m.in.:
Ks. kanonik Zdzisław Przybysz od 2003 r. jest proboszczem parafii w Kosieczynie. Od początku wykazywał się wielką aktywnością i staraniem o uratowanie drewnianego kościoła w Kosieczynie. Pierwszy etap prac remontowych dotyczył ustabilizowania konstrukcji świątyni nowatorską metodą, która polegała na ściągnięciu konstrukcji kościoła metalowymi linami, która ograniczyła do minimum ingerencję w strukturę jednej z najstarszych, jak wykazały badania dendrochronologiczne, pochodzącej z 1389 r. świątyni. Kolejne etapy związane były z wykonaniem izolacji poziomej i wymianą belek fundamentowych w obrębie całego kościoła, a także konserwacją drewnianych elementów ścian. Poprzez obniżenie posadzki do jej pierwotnego, udokumentowanego w trakcie badań archeologicznych, poziomu oraz przywrócenie okien w ich pierwotnych miejscach, jak również odtworzenie stropu nad prezbiterium (z rekonstrukcją niezwykle cennej dekoracji patronowej) – wnętrzu świątyni przywrócono pierwotne proporcje i formę. Dopełnieniem przywracania zabytku do świetności sprzed lat były prace konserwatorskie przy jej wystroju i wyposażeniu. Uporządkowano również terenu wokół kościoła a w kruchcie pod wieżą wykonano ekspozycję, ilustrującą przebieg badań i prowadzonych w zabytku prac.  W ten sposób w latach 2006-2012 wykonano kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie oraz remontowe całego kościoła wraz z jego wyposażeniem, wystrojem i otoczeniem. Za całokształt tych prac Parafia nagrodzona została nagrodą Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „Lubuskie Konserwacje 2013”.
Z  inicjatywy ks. Proboszcza wydana też została w roku bieżącym pierwsza monografia kościoła. Dzięki jego aktywności na rzecz szerokiej popularyzacji zabytku już dziś kościół w Kosieczynie jest ważnym punktem na trasie wielu indywidualnych i grupowych wycieczek.
 Pani Maria Dobry od lat aktywnie działa na rzecz środowiska wiejskiego w gminie Zbąszynek. Jako sołtys wsi,  wiceprezes Caritas i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kosieczynie była współorganizatorką wielu imprez np. Wielkanocny „Jarmark z Jajem”, festynów parafialnych, dożynek, biesiad, zabaw, spotkań, wycieczek dla dorosłych i imprez dla dzieci, np. Mikołaj Kresowy. Z jej inicjatywy zostały wyremontowane, np. mała salka i zaplecze w Domu Kultury w Kosieczynie. Opracowała również Plan Odnowy Wsi Kosieczyn w celu pozyskania środków na remont pozostałych pomieszczeń Domu Kultury w Kosieczynie.
Od samego też początku aktywnie wspiera ks. Proboszcza Zdzisława Przybysza w kompleksowym remoncie kościoła w Kosieczynie. Kilkakrotnie wspomagała organizację imprez służących popularyzacji zabytku jak: prezentacja prac konserwatorskich, promocja książki o kościołach drewnianych w woj. lubuskim. Aktywizuje społeczność  wiejską w kultywowaniu tradycji, zwyczajów i opieki nad dziedzictwem kulturowym wsi.

 

Zobacz również

Borów Polski - chorągiew procesyjna - św. Jan Ewangelista fot. 1967 r

Barokowy obraz z przedstawieniem św. Jana Ewangelisty dekorujący chorągiew  procesyjną

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski,  gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski Autor / warsztat: warsztat śląski

Rokitno – bazylika mniejsza pw. Matki Bożej Rokitniańskiej

„Rokitno – Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej”  uznane za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 listopada 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., 1734)  „Rokitno – Sanktuarium Matki Bożej

Międzyrzecz - zamek

„Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” uznany rozporządzeniem Prezydenta RP za pomnik historii

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 listopada 2024 r. „Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” został uznany

Zobacz również

Skip to content