W dniach 20-22 września br. po raz trzeci odbyła się w Gdyni konferencja poświęcona architekturze i urbanistyce modernizmu. Zorganizowana została przez Urząd Miasta w Gdyni przy aktywnym udziale dr. Roberta Hirscha Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni.
Podobnie jak poprzednie dwie konferencje z tego cyklu, które odbyły się w 2007 i 2009 r., konferencja zgromadziła specjalistów oraz miłośników modernizmu z kilkudziesięciu krajów nie tylko Europy. Podobnie jak w czasie poprzednich edycji, pierwszy dzień konferencji poświęcono architekturze i urbanistyce, drugi – ochronie i konserwacji zabytków modernizmu, a trzeci – prezentacji wybranych przykładów w terenie. Na konferencję, która zyskała już uznanie w oczach specjalistów, napłynęło ponad 60 zgłoszeń różnych tematów referatów. Tym bardziej cieszy więc, że wśród wybranych propozycji znalazł się wykład dr B. Bielinis-Kopeć Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który stanowi posumowanie trwających od 2004 r. badań nad wystrojem i wyposażeniem wnętrz dawnego sanatorium w Trzebiechowie projektu Henry’ego van de Velde. Wyniki badań i prac konserwatorskich w Trzebiechowie zaprezentowała ona na tle innych realizacji artysty z weimarskiego okresu jego twórczości.

Barokowy obraz z przedstawieniem Madonny z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem dekorujący chorągiew procesyjną
Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski, gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski Autor / warsztat: warsztat śląski (Mertin Lefler