Park pałacowy w Sądowie położony jest w centralnej części miejscowości, przy nieistniejącym dziś pałacu, należącym do rodziny Senfft von Pilsach. Na przedwojennej kartce pocztowej zrobionej z lotu ptaka widoczny jest park wraz z pałacem wpisanym w panoramę miejscowości. Analizując mapę topograficzną z 1933 r. możemy tylko w przybliżeniu ocenić zasięg granic parku. Prawdopodobnie otaczał on rezydencję od wsch. i pn. strony. Niestety nie zachowały się żadne plany parku. Bardzo skromne informacje na temat założenia nie pozwalają bez dokładnych badań terenowych ocenić wielkości parku. Twórcą parku był P.J. Lenné. Park powstał na przełomie XVIII i XIX w. i zajmował prawdopodobnie powierzchnię 0,9 ha1. Nieznana jest dokładna data założenia parku.
Sądów występuje w dokumentach już w 1249 r. Przed 1350 r. uzyskał prawa miejskie, a charakter miejski zachował się do XVI w. W XVII w. wzniesiono pałac z rozległym parkiem, rozbudowany w 1734 r. i ponownie ok. 1830 r.
Park w części ogrodowej można zobaczyć na przedwojennych pocztówkach. Znajdował się tu ozdobny parter ogrodowy otoczony niskimi rabatami z żywopłotów, prawdopodobnie z bukszpanu wewnątrz, których rosły róże sztamowe przy ozdobnych podporach. Na pocztówkach z późniejszego okresu widoczne jest duże drzewo w środku parteru, wg opisów był to cypryśnik błotny (Taxodium distychum). Strona reprezentacyjna była ozdobiona fontanną na wypielęgnowanym gazonie. Oddalone obszary parku miały charakter krajobrazowy o swobodnym układzie wpisanym w naturalne ukształtowanie terenu. Był tam staw, rzeczka przykryta mostkiem, malownicze wzgórza w naturalistycznym klimacie.
Park w Sądowie powinien być dokładnie zbadany i opisany, ze względu na jego twórcę i zaangażowanie mieszkańców w badanie historii swojego miasta. Malownicze tereny, wspaniała przyroda miejscowości sprzyjają działaniom na rzecz rewaloryzacji obiektu.
Menu