Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Obchody 70-lecia służb konserwatorskich na Ziemi Lubuskiej

Obchody 70-lecia służb konserwatorskich na Ziemi Lubuskiej świętowaliśmy 28 i 29 września w Żaganiu. W murach dawnego opactwa kanoników regularnych reguły św. Augustyna gości powitali ks. proboszcz W. Tasior i B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Podczas uroczystej inauguracji głos zabrali m.in. Pan dr W. Perczak Wicewojewoda Lubuski, J.E. ks. T. Lityński Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Pani dr K. Pałubska Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w MKiDN, a także Pan dr St.Kowalski długoletni wojewódzki konserwator zabytków w Zielonej Górze, który był gościem honorowym obchodów. Kilka słów do zgromadzonych wygłosili również: Pan Poseł prof. J. Kurzępa, Pan Poseł J. Materna, Pan Starosta H. Janowicz, Pan Burmistrz A. Katarzyniec i Pan W. Jachimowicz. Wśród gości obecna była Pani Poseł A. Kucharska-Dziedzic, a przedstawiciele służb zespolonych z Wojewodą, Policji, samorządowcy, konserwatorzy zabytków, przedstawiciele organizacji pozarządowych, jednostek kultury, regionaliści, społeczni opiekunowie zabytków i mieszkańcy Żagania. Następnie wręczono odznaki „Za opiekę nad zabytkami” m. in. społecznikom, regionalistom, badaczom, właścicielom zabytków i pracownikom służb konserwatorskich. W dalszej części obchodów przypomniano o początkach ochrony zabytków w naszym regionie, co wiązało się z utworzeniem urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze w 1953 r. i o obecnych wyzwaniach, a także o działalności państwowych, samorządowych i kościelnych służb konserwatorskich i współpracy służb konserwatorskich w zakresie bezpieczeństwa z innymi służbami. Pan dr T. Drachenberg Konserwator Kraju Związkowego Brandenburgia przybliżył współpracę służb konserwatorskich na pograniczu polsko-niemieckim, a następnie przedstawiono zrealizowane w ostatnich latach prace remontowo-konserwatorskie w dawnym opactwie w Żaganiu,  zwiedzano klasztor i pałac. Na zakończenie zaprezentowano wystawę fotograficzną z badań archeologicznych w Żaganiu i odbył się koncert z cyklu „Jazz w pałacach, dworach i…”. W kolejnym dniu, w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu, kontynuowano obrady, prezentując najcenniejsze zabytki naszego województwa, a następnie głos oddano społecznikom, którzy podzielili się swoimi bogatymi doświadczeniami. Na zakończenie obchodów uczniowie szkoły muzycznej  zaprezentowali swoje talenty w krótkim koncercie.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom a także współorganizatorom tego wydarzenia za okazaną pomoc: Staroście Żagańskiemu i pracownikom starostwa, obecnym na każdym etapie przygotowań, a także naszym gospodarzom: Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu, Dyrekcji Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu oraz Dyrekcji i pracownikom Żagańskiemu Pałacowi Kultury, a ponadto Stowarzyszeniu Naukowemu Archeologów Polskich Oddział Lubuski i Burmistrzowi Żagania. Dziękujemy Panu Janowi Mazurowi za relację zdjęciową.

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content