W czerwcu 2020 r., w kościele filialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubiatowie, gm. Dąbie, pow. krośnieński, została przeprowadzona wspólna kontrola służb konserwatorskich, Policji i Straży Pożarnej. W trakcie oględzin poddasza świątyni pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze odkryli deski i belki polichromowanego stropu nawy oraz prezbiterium, zakrytego obecnie od strony wnętrza późniejszym deskowaniem. Część desek malowanego stropu tuż przy krokwiach więźby dachowej zachowała się w swej oryginalnej lokalizacji, pozostałe zostały zdemontowane, a część z nich została użyta wtórnie jako pomosty. Polichromia stropu zachowała się w stosunkowo dobrym stanie zachowania, bez przemalowań.
Malowidła wczesnobarokowego stropu z górnym pułapem układały się w pola oddzielone belkami dekorowanymi malowaną wicią roślinną, podzielone na kwadraty czerwoną ramą podkreśloną czarną kreską. Wić roślinna wyrysowana została czarnym konturem i czerwoną plamą na białym tle.
Odkryty malowany strop kościoła w Lubiatowie był zakryty dolnym pułapem już od dawna. W książce Die Kunstdenkmäler des Kreises Crossen wydanej w 1921 r. znajduje się jedynie enigmatyczna informacja (przeoczona przez polskich badaczy i autorów karty ewidencyjnej zabytku), iż ponad obecnym stropem na jednej belce znajduje się dekoracja malarska o motywach wici, datowana przez autorów publikacji na XVI w.
Stanisław Kowalski w książce Zabytki architektury województwa lubuskiego wydanej w 2010 r. wskazuje, iż kościół w Lubiatowie (niem. Liebthal) został wzniesiony w 1745 r., natomiast kruchta i przybudówka zostały dobudowane w XIX w. Natomiast według autorów Die Kunstdenkmäler des Kreises Crossen, w 1745 r. przeprowadzono remont kruchty i wzniesiono przybudówkę we wschodniej części po północnej stronie (zakrystia). Opisują oni również, niezachowaną obecnie, chorągiewkę wieży z datą remontu 1818 r. Do dziś we wnętrzu świątyni zachowały się elementy starszego wyposażenia, m.in.: dzwon odlany w 1604 r. przez Martina Preger, drewniana skarbona, późnorenesansowa drewniana, polichromowana (obecne przemalowana) chrzcielnica. Być może w tym samym czasie, na początku XVII w. został wykonany polichromowany strop nawy i prezbiterium kościoła. Datowanie zabytku wymaga jednak pogłębionych badań.
Należy mieć nadzieję, że w przyszłości Parafia zdobędzie środki finansowe na zdjęcie wtórnego, dolnego pułapu stropu i przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich oraz restauratorskich, które pozwolą na ekspozycję tego cennego zabytku.
–
Wspólne kontrole służb konserwatorskich, Policji i Straży Pożarnej na terenie woj. lubuskiego organizowane są od początku 2001 r. Od 2008 r. prowadzone są w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” oraz na podstawie porozumień zawartych przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Komendantem Wojewódzkim Policji w Gorzowie Wielkopolskim i Lubuskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej. Kontrole te są znakomitą okazją do sprawdzenia warunków przechowywania, stanu zachowania i zabezpieczenia zabytków przed pożarem oraz kradzieżą, a także wykonania aktualnej dokumentacji fotograficznej nie tylko zabytków ujętych w wojewódzkiej ewidencji zabytków, czy wpisanych do rejestru, ale też innych, nieznanych wcześniej obiektów. W wyniku kontroli Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków m.in. wydał z urzędu 10 decyzji w sprawie wpisania do rejestru zabytków wyposażenia i wystroju kościołów. Ochroną objęto ponad 400 pojedynczych zabytków ruchomych. Przekazano również liczne zgłoszenia do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem i zamieszczono informacje na temat zaginionych zabytków na stronie www. lwkz.pl, co pozwoliło m.in. na odzyskanie przez Policję Lubuską w marcu 2016 r. siedemnastowiecznej cynowej misy chrzcielnej ukradzionej z kościoła w Lubrzy.