Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Ksiądz Olgierd Banaś uhonorowany Odznaką za Zasługi dla Województwa Lubuskiego

Niezmiernie miło nam poinformować, iż w dniu 13 września 2021 r. Ksiądz Olgierd Banaś otrzymał  „Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego” nadaną przez Sejmik Województwa Lubuskiego w uznaniu zasług dla regionu.  
 

W laudacji przypomniano, iż Ksiądz Olgierd Banaś święcenia kapłańskie uzyskał w 1975 r. Od 1990 r. posługuje w parafii w Łęgowie. Opiekuje się tam trzema kościołami, w tym zabytkowym kościołem w Klępsku. Kiedy po raz pierwszy przybył do Klępska jako proboszcz, stwierdził, że wśród mieszkańców Klępska oraz regionu sulechowsko-babimojskiego jest niska wiedza o historii tego zabytkowego kościoła. W regionie nie były dostępne prawie żadne informacje o klępskiej świątyni. Nie istniał ruch turystyczny, a kościół nie istniał prawie zupełnie w świadomości regionu. Ksiądz Banaś zainteresował się historią nowej „placówki” i skierował swoje kroki do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz do lokalnych archiwów. Otrzymał tam pierwsze opracowania dot. świątyni. Historię świątyni zaczął przekazywać mieszkańcom. W 1992 roku nastąpiło pierwsze zainteresowanie Klępskiem mediów, turystów oraz władz lokalnych. Od tego czasu napisano wiele prac naukowych na wielu uniwersytetach w kraju i za granicą. Wydane zostały materiały popularnonaukowe o kościele. Wiedza o historii kościoła rozeszła się w Polskę i na cały świat. Dzięki niemu, lubuski Klępsk stał się celem odwiedzin gości z Polski i świata, także z dalekiej Australii i Nowej Zelandii. W ciągu roku świątynię odwiedza wiele grup turystycznych oraz turystów indywidualnych. Na skutek wieloletnich starań księdza Banasia, kościół został podniesiony do rangi Pomnika Historii i w 2017 roku znalazł się w zaszczytnym gronie 100 najważniejszych zabytków Polski. Ksiądz był organizatorem i inicjatorem spotkań oraz konferencji naukowych. Przyczynił się do wydania albumu o kościele z opisami w trzech językach. Jest również animatorem kultury. W 2018 współorganizował koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości, który obył się w kościele. Jest inicjatorem powstania sześciu filmów, w tym: „Exodus w Nieznane” i „Biblia Pauperum”.Przyczynił się do uratowania świątyni przed zniszczeniem oraz spaleniem. Był inicjatorem założenia systemu ostrzegania o pożarze, a założony alarm w porę powiadomił straż pożarną oraz instalacji mgiełkowego systemu gaszenia ognia przy udziale finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2020, w związku z pandemią był inicjatorem założenia kamery internetowej, która 24 godziny na dobę przekazuje obraz z kościoła. Można więc świątynię zobaczyć online. Dodatkowo założono wtedy monitoring antywłamaniowy. Przy współpracy z Lubuskim Stowarzyszeniem Przewodników Turystycznych, był współtwórcą strony internetowej pod adresem www.klepsk.pl, która w trzech językach promuje świątynię i Województwo Lubuskie. Jest honorowym obywatelem gminy Sulechów. Otrzymał odznaczenie Gloria Artis (medal srebrny) MKiDN i złotą odznakę ochrony zabytków od Konserwatora Zabytków.

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content