Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Odzyskanie barokowego obrazu Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

odzyskany obraz Madonny z Dzieciątkiem z Gołaszyna

Barokowy obraz Matki Bożej Wspomożenia Wiernych zaginął z kościoła fil. pw. św. Marcina  w Gołaszynie w latach 1968-1976. W dniu 10.12.2019 r., po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, zabytek został zgłoszony przez służby konserwatorskie do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem. Jak ustalił pracownik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaginiony obraz został kilka dni później sprzedany na aukcji w Krakowie. Zabytek został odzyskany w sierpniu 2023 r. Po negocjacjach, obraz został zwrócony Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Skarbowi Państwa, który przekazał go w depozyt do Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu. Zgodnie z uzyskanymi informacjami, w przyszłości, po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich i restauratorskich, obiekt ma zostać przekazany do Parafii, z której został utracony.

Po kradzieży obiekt został poddany niefachowym pracom restauratorskim, podczas których uzupełniono ubytki warstwy malarskiej oraz przemalowano niektóre partie. Płótno zostało zdublowane i naciągnięte na wtórne, nieprawidłowo wykonane krosno. Zabytek obecnie znajduje się w niezadowalającym stanie zachowania: jest zabrudzony, widoczne są ubytki warstwy malarskiej, dodatkowo na jego powierzchni występują wtórne zaplamienia. Obraz wymaga przeprowadzenia pełnego zakresu prac konserwatorskich i restauratorskich, które nie tylko poprawią jego stan techniczny, ale też przywrócą mu wygląd zbliżony do pierwotnego.

Odzyskany, barokowy, siedemnastowieczny obraz, namalowany przez nieznanego artystę działającego zapewne na terenie Śląska, przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem w typie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (inaczej Matki Bożej Pomocnej, Matki Bożej Passawskiej) jest kopią obrazu Maria Hilf namalowanego w 1537 r. przez Lucasa Cranacha Starszego.

Pierwsza wzmianka o kościele w Gołaszynie pochodzi z 1295 r. Sama miejscowość już we wczesnym średniowieczu funkcjonowała jako osada przy szlaku handlowym prowadzącym z Głogowa do Krosna Odrzańskiego. W XIII w. w pobliżu Gołaszyna powstała osada targowa – Nowe Miasteczko. Właścicielami dóbr gołaszyńskich w średniowieczu były m.in. rody von Dyherrn, von Wirsing von Nachern, von Rechenberg, von Berg, von Knobelsdorff i von Glaubitz. W poł. XVII w. wieś stała się własnością jezuitów z Otynia, którzy ufundowali nowe, barokowe wyposażenie kościoła. Można przypuszczać, iż obraz Madonny z Dzieciątkiem trafił do kościoła w Gołaszynie właśnie dzięki jezuitom.

Kamila Domagalska
 

Zobacz również

Żagań - kościół WNMP - zbiornik lavabo fot. 1964 r.

Barokowy zbiornik na wodę

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: zakrystia II kościoła parafialnego pw. Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Żagań,  gm.  Żagań o statusie miejskim, pow.

IV Lubuska Sesja Sprawozdawcza

IV Lubuska Sesja Sprawozdawcza pt. „Badania archeologiczne na terenie województwa lubuskiego w latach 2023–2024

W dniach 20–21 marca 2025 r. w pałacu Książęcym Lobkowitzów w Żaganiu (obecnie Żagański Pałac Kultury) odbyła się IV Lubuska

Pod koniec grudnia 2024 r. ukazał się kolejny tom Lubuskich Materiałów Konserwatorskich

Z końcem ubiegłego roku ukazał się kolejny tom rocznika Lubuskie Materiały Konserwatorskie, z którym można się zapoznać- link poniżej.  Dziękujemy

Zobacz również

Skip to content