Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Odzyskano barokowy portret epitafijny Heleny Bojanowskiej zm. 1720 r.

W dniu 28.03.2023 r. Policja Nowosolska przy udziale przedstawiciela służb konserwatorskich odzyskała barokowy portret epitafijny Heleny Bojanowskiej zm. 1720, skradziony w kwietniu 2003 r. z kościoła fil. pw. św. Anny w  Konotopie.   Obraz ten, namalowany w technice olejnej na blasze, należał do unikatowego na skalę Polski  zespołu portretów nagrobnych zachowanych in situ do czasu, kiedy w 2003 r. skradziono pierwsze  8 portretów i 2010 r. – kiedy ukradziono ostatnie 2 portrety.
Odzyskany portret jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków. Po kradzieży został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.
Ogłoszenie o sprzedaży „podejrzanego” portretu na portalu aukcyjnym zostało spostrzeżone przez regionalistę i po identyfikacji zabytku, sprawa od razu, w dniu 11.03.2023 r.  została zgłoszona przez Z-cę Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pozostałym koordynatorom nadzorującym sprawy z zakresu przestępczości przeciwko zabytkom z organów ścigania oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.   Zabezpieczone i przesłane zostały pliki, przekazano informacje na temat sprzedawanego portretu oraz pozostałych zabytków skradzionych z Konotopu. Następnie przesłano oficjalne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Obecnie obiekt pozostaje w dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Nowej Soli.
Należy w tym miejscu  dodać, że portret Heleny Bojanowskiej, już po kradzieży w 2003 r. został poddany pracom „konserwatorskim” i „restauratorskim”, które objęły zarówno warstwę malarską, jak i podłoże z ręcznie kutej blachy miedzianej (m.in. usunięto otwory do mocowania). Prace te spowodowały zmiany, które w żaden sposób nie zostały naukowo udokumentowane i były niezgodne ze standardami prowadzenia prac konserwatorskich przy zabytkach (np. sposób dokonania ingerencji w blachę, który spowodowała m.in. zafałszowanie wyglądu obiektu).  
Kradzieże dokonane w  Konotopie stanowiły bolesną stratę, dlatego też, pomimo upływu blisko 20 lat służby konserwatorskie tak bardzo zaangażowały się w sprawę odzyskania portretu Bojanowskiej. Należy mieć nadzieję, iż  dzięki wyjaśnieniu tej sprawy organom ścigania uda się  ustalić losy pozostałych obiektów skradzionych z tegoż kościoła.  

Kamila Domagalska

 
 

Zobacz również

Seminarium w Mierzęcinie 2024

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” w Mierzęcinie

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” to był temat dzisiejszego spotkania w Mierzęcinie, zorganizowanego przez

Konferencja PKN ICOMOS „Autentyzm zabytków" 2024

Konferencja PKN ICOMOS „Autentyzm zabytków”

Podczas konferencji PKN ICOMOS, która odbyła się w dniach 2-3 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie  pt. „Autentyzm zabytków

Borów Polski - chorągiew procesyjna - św. Jan Ewangelista fot. 1967 r

Barokowy obraz z przedstawieniem św. Jana Ewangelisty dekorujący chorągiew  procesyjną

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski,  gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski Autor / warsztat: warsztat śląski

Zobacz również

Skip to content