Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Ogólnopolska Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa we Wschowie

Dnia 7 września 2019 r. We Wschowie miała miejsce ogólnopolska inauguracja 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Złożyło się na nią szereg wydarzeń, wśród nich oficjalne otwarcie obchodów, podczas którego wręczono odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami”, a ponadto wykłady, koncerty, wystawy, warsztaty i prelekcje. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków. Współorganizatorami wydarzenia byli m.in., Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Burmistrz Wschowy i Stowarzyszenie Czas A.R.T. we Wschowie Trzeba podkreślić, że to właśnie społecznicy i wolontariusze wzięli na siebie główny ciężar organizacji wszystkich wydarzeń, które odbywały się na terenie miasta do późnego wieczora. Wykazali się przy tym ogromnym zaangażowaniem i świetną organizacją.
EDD zaplanowano na dwa wrześniowe weekendy (7-8 i 14-15 września br.). W tych dniach odbywały się różnorodne wydarzenia kulturalne i edukacyjne m.in. wykłady, spotkania z podróżnikami i regionalistami, warsztaty, kulinaria, zwiedzanie zabytków, spacery, koncerty, pokazy, animacje dla dzieci. W tym roku dla uczestników EDD w naszym regionie przygotowano 31 wydarzeń w 24 miejscowościach. Regionalnym koordynatorem EDD jest Muzeum Ziemi Wschowskiej, a dobrym duchem i motorem napędowym całego przedsięwzięcia Pani Marta Małkus, której należą się szczególne podziękowania.
Hasłem tegorocznej edycji EDD był „Polski splot”, co nawiązuje do wydarzeń związanych z kształtowaniem się granic Polski po 1918 roku oraz procesu odbudowy kraju po latach zaborów, a jednocześnie wprost przybliża historię polskiej mody, krawiectwa, rzemiosła, tradycji tkackich oraz zabytków związanych z przemysłem włókienniczym.
Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Trzeba podkreślić, iż organizatorzy tegorocznej inauguracji EDD we Wschowie wywiązali się z tego zadania znakomicie, a goście i mieszkańcy miasta mieli okazję uczestniczyć w wielu bardzo interesujących wydarzeniach.
Osoby, którym wręczono odznaki „Za opiekę nad zabytkami” podczas inauguracji EDD:
Pan dr Peter Schabe – dyrektor Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury zs. w Goerlitz. W latach 2007-2018 zainicjował i zrealizował ok. 50 projektów wsparcia ze strony Fundacji, mających na celu konserwację szczególnie cennych zabytków architektury w Polsce, m.in.. Kościoła Pokoju w Świdnicy, katedry św. Jana w Toruniu, a na terenie województwa lubuskiego m.in., barokowego ołtarza głównego w kościele w Gościkowie-Paradyżu, kaplicy Grobu Pańskiego w Żaganiu, drewnianych kościołów w Klępsku i Chlastawie.
Pan Cord Panning – prezes Fundacji Parku Księcia Hermanna Pücklera w Mużakowie i dyrektor Parku Bad-Muskau, człowiek o dużej wiedzy i pasjonat historycznych parków. Dzięki jego staraniom Park Mużakowski znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. W 2005 r. został odznaczony przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi.
Pan Zbigniew Jan Szumski – samorządowiec, od 2007 r. pełni funkcję Starosty  Świebodzińskiego. W sposób szczególny kładzie nacisk na działania związane ze sferą ochrony zabytków w powiecie świebodzińskim, w tym ochronę zabytkowych alei. We współpracy z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, włącza się w działania służące popularyzacji zabytków, m.in. w ramach Lubuskich Spotkań z Zabytkami.
Pani Julia Orlicka-Jasnoch – archeolog i kustosz, od niemal 40 lat pracuje w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza zs. w Świdnicy. Popularyzuje archeologię i ochroną zabytków archeologicznych, w tym zagadnieniami związanymi z poszukiwaniem zabytków.
Pan Piotr Wawrzyniak – archeolog, członek założyciel Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Od ponad 40 lat uczestniczy w badaniach ratowniczych stanowisk archeologicznych w Polsce i za granicą. Jest specjalistą w zakresie badań historycznych centrów zabytkowych miast oraz jednym z pomysłodawców utworzenia rezerwatu archeologicznego Genius Loci na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.
Pan Stanisław Sinkowski – archeolog z długoletnim stażem i kustosz w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim. Wielokrotnie uczestniczył w działaniach zabezpieczających zabytki archeologiczne i numizmatyczne. Przyczynił się do uratowania trzech skarbów monet, które zostały odkryte w Wojcieszycach, Toporowie i Rowie.
Pan dr Arkadiusz Michalak – historyk i archeolog, dyrektor Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza zs. w Świdnicy, autor licznych publikacji naukowych. Zainicjował serię wykładów popularnonaukowych „O archeologii przy kawie”, organizowanych przez Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prowadzi Warsztaty Małego Archeologa dla dzieci i młodzieży.
Pani Magdalena Dokurno – społecznik, sekretarz Stowarzyszenia Czas A.R.T. we Wschowie, opiekun odcinka Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba od Niechłodu do Głogowa oraz koordynator opiekunów szlaku dla Drogi Wielkopolskiej i szlaków się z nim łączących: Lubuskiego, Nadwarciańskiego i Dolnośląskiego. Od 2016 r. współorganizuje wędrówki Drogą św. Jakuba z Leszna do Głogowa.
Pani Katarzyna Owoc-Kochańska – społecznik, wiceprezesem Stowarzyszenia Czas A.R.T. we Wschowie. Koordynuje projekty edukacyjne i popularnonaukowe dotyczące opieki nad zabytkami, zachowania dziedzictwa historyczno-kulturowego ziemi wschowskiej, aktywności obywatelskiej. Jest inicjatorką i organizatorką wydarzeń przybliżających mieszkańcom walory zabytków oraz potrzebę dbałości o zachowane dziedzictwo, łączenie pokoleń, budowanie wspólnej tożsamości.
Pani Renata Siwek – radca prawny w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Zielonej Górze i Poznaniu. Wykazuje się ogromnym zaangażowaniem, w prawie ochrony zabytków poszukuje rozwiązań służących ich zachowaniu i opiece. Prowadzi cykliczne szkolenia dotyczące dla służb konserwatorskich.
Pan Marian Szarejko – pracownik Urzędu Miasta i Gminy we Wschowie. Z wielkim zaangażowaniem od 2002 r. organizuje, prowadzeni i nadzoruje prace remontowych w zabytkach. Wykazuje się dużą troską o dziedzictwo kulturowe, prowadząc prace w sposób zapewniający ochronę historycznej substancji.
Pan Mirosław Ciesielski – archeolog. Od wielu lat działa na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa archeologicznego. Prowadził wiele prac badawczych, m.in. współpracując z Muzeum Okręgowym w Koninie w ramach Międzynarodowych Obozów Archeologicznych.
Pan Krzysztof Socha – archeolog, pracownik Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Od lat działa aktywnie w sferze ochrony dziedzictwa archeologicznego. Organizuje zajęcia edukacyjne, wykłady, szkolenia i konsultacje związane z ochroną dziedzictwa archeologicznego. Prowadzi fanpage na facebooku „Archeologia – moja pasja”. Publikuje artykuły popularnonaukowe.
Pan Paweł Kaźmierczak – numizmatyk, archeolog i historyk, pracownik Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Współpracuje z oddziałami Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. Działa również aktywnie na rzecz popularyzacji dziedzictwa kulturowego.
 

Zobacz również

Borów Polski - chorągiew procesyjna - św. Jan Ewangelista fot. 1967 r

Barokowy obraz z przedstawieniem św. Jana Ewangelisty dekorujący chorągiew  procesyjną

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski,  gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski Autor / warsztat: warsztat śląski

Rokitno – bazylika mniejsza pw. Matki Bożej Rokitniańskiej

„Rokitno – Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej”  uznane za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 listopada 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., 1734)  „Rokitno – Sanktuarium Matki Bożej

Międzyrzecz - zamek

„Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” uznany rozporządzeniem Prezydenta RP za pomnik historii

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 listopada 2024 r. „Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” został uznany

Zobacz również

Skip to content