Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Ogólnopolska Konferencja „Szansa dla Zabytków”

Już po raz trzeci zorganizowano w Warszawie ogólnopolską konferencję pt. „Szansa dla Zabytków”, nad którą Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej objął Patronat Honorowy. Poruszona tematyka związana z problemami jakie niesie ze sobą rewitalizacja i zrównoważony rozwój w kontekście zabytkowych założeń miejskich pozostaje aktualna i pobudza dyskusję w wielu środowiskach architektów, urbanistów, konserwatorów zabytków, ekonomistów, przedstawicieli organizacji społecznych i pozarządowych, samorządowców, właścicieli zabytków i przedsiębiorców. Ważnym elementem pozostają kwestie dotyczące kształtowania przestrzeni publicznej oraz mechanizmów partycypacyjnych.
W tym roku organizatorzy uznali, iż stoimy przed wyjątkową szansą, ponieważ kończą się prace nad Krajową Polityką Miejską. Zostały też przedstawione założenia nowej ustawy o rewitalizacji. Zbiega się to w czasie z końcem negocjacji programów operacyjnych w nowej unijnej perspektywie finansowej, zapowiadanymi zmianami prawnymi związanymi z nowopowstającym kodeksem urbanistyczno-budowalnym, zmianą ustawy o ochronie zabytków oraz, co bardzo istotne, inicjatywami legislacyjnymi, między innymi w zakresie ochrony krajobrazu. Wśród zaproszonych referentów obecna byłą dr B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, która przedstawiła najważniejsze realizacje konserwatorskie z terenu województwa lubuskiego, które udało się przeprowadzić w ostatnich latach dzięki wykorzystaniu środków unijnych tj. prace remontowo-konserwatorskie w twierdzy Kostrzyn nad Odrą, farze w Gubinie,  zamek i dawny kościół kalwiński w Sulechowie, pałac w Żaganiu oraz parki w Żaganiu, Iłowej i Łeknicy.

 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content