Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Oświadczenie LWKZ ws. wycinki drzew w alei lipowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 278

Informujemy, że w dniu 10 sierpnia 2018 r. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków skierował do Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze zawiadomienie o możliwości popełnienia czynu zabronionego, polegającego na zniszczeniu zabytku – alei przy drodze wojewódzkiej nr 278 na odcinku Radowice – Trzebiechów, która ujęta jest w wojewódzkiej ewidencji zabytków, za co, w myśl art. 108 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2017 r. t.j. poz. 2187 ze zm.), grozi kara więzienia od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności lub w przypadku działania nieumyślnego – kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków nie uczestniczył w uzgadnianiu inwestycji obejmującej przebudowę drogi wojewódzkiej nr 278 relacji Sulechów-Konotop oraz związanej z nią wycinki drzew. Jednakże mając wiedzę o planowanej wycince drzew, zlecił wykonanie opinii dendrologicznej, na podstawie której opracowane zostały zalecenia konserwatorskie przekazanymi do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze pismem z dnia 24.03.2017 r.

Stosownie do pkt 3b ww. zaleceń wycinkę należało prowadzić etapowo, po usunięciu drzew z jednej strony alei należało posadzić nasadzenia zastępcze i dopiero po okresie 5 lat od ww. wycinki możliwe byłoby usuwanie drzew z drugiej strony alei, również z nasadzeniami zastępczymi.

Zalecenia zostały opracowane na podstawie opinii dendrologicznej wykonanej przez Panią mgr Zofię de Mezer-Uciechowską w marcu 2017 r. Wynikało z niej, że starodrzew wchodzący w skład alei nie rokuje szans na przetrwanie, a celem zachowania alei większość drzew winna zostać stopniowo wymieniona na rozrośnięte egzemplarze, przy zastosowaniu materiału szkółkarskiego wieloletniego (minimum 5 lat) o wysokim pniu i zdefiniowanym, ukształtowanym pokroju drzew alejowych. Ponadto ww. zalecenia zobowiązywały do przeprowadzenia badań wykluczających lub potwierdzających obecność siedlisk chronionych gatunków fauny.

Wycinka przeprowadzona na odcinku Trzebiechów – Radowice została dokonana niezgodnie z ww. zaleceniami, które określały zasady postepowania, umożliwiającego zachowanie alei w krajobrazie kulturowym i ekosystemie. Odstąpienie od ich realizacji doprowadziło do zniszczenia zabytku stanowiącego istotny element krajobrazu kulturowego regionu oraz ingerencję, zakłócającą nieodwracalnie stosunki w mikroklimacie okolicy i  ekosystemie w skali kraju.
 

Zobacz również

Borów Polski - chorągiew procesyjna Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem fot.1967

Barokowy obraz z przedstawieniem Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem dekorujący chorągiew  procesyjną

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski,  gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski Autor / warsztat: warsztat śląski Czas powstania: 2

Spotkanie robocze w Parku Mużakowskim 05.05.2025 r.

Spotkanie robocze w Parku Mużakowskim w Łęknicy

W dniu 5 maja br. w Parku Mużakowskim w Łęknicy, w gronie przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa,  Zespołu Parków  Krajobrazowych i

Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Gębicach - 2025 r.

Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Gębicach

W dniu 29.04.20205 r. w Gębicach w gm. Gubin odbyły się Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, które zgromadziły m.in.

Zobacz również

Skip to content