Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Otwarcie kuli z wieży kościoła w Skibicach

W dniu 12 listopada 2014 r. w siedzibie Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze dokonano otwarcia kuli z wieży kościoła pod wezwaniem św. Marcina w Skibicach. Uczestniczyli w tym m.in. ks. Krzysztof Cochła proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Drągowinie, ks. dr Robert Kufel Dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze, ks. Andrzej Ignatowicz Konserwator Diecezjalny, dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz zaangażowani w remont świątyni mieszkańcy Skibic.
W trakcie prowadzonego remontu dachu wieży okazało się, że jej drewniana konstrukcja wymaga znacznych napraw oraz wymiany zniszczonych elementów. Zagrożenie stwarzała również kula z chorągiewką, które zamontowano na drewnianym słupie. Zdecydowano więc o zdjęciu zwieńczenia, otwarciu kuli a następnie, po dokonaniu niezbędnych napraw i konserwacji – ich ponownym zamontowaniu w tym samym miejscu. Przy tej okazji dokonano otwarcia kuli i wydobycia z tuby dokumentu z początku XIX wieku. Wymaga ona przeprowadzenia specjalistycznych prac konserwatorskich, które umożliwią jego odczytanie. Dokument został zabezpieczony w Archiwum Diecezjalnym w Zielonej Górze.
Świątynię w Skibicach wzmiankowano już w 1376 r. Obecna budowla, wzniesiona na zrębach starszej z XIV w., pochodzi z 1728 r., o czym przypomina data na chorągiewce. Kościół jest orientowany, salowy, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Wieża znajduje się po stronie zachodniej, zaś po południowej – zakrystia. W bieżącym roku rozpoczęto remont świątyni, który będzie kontynuowany w kolejnych latach.
 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content