W dniu 28 czerca 2016 r. w Starej Farbiarni w Guben otwarta została wystawa prezentująca dawną willę fabrykanta E. Wolfa w Gubinie, zniszczoną w trakcie działań wojennych. Stanowiła ona prekursorskie dzieło modernizmu w twórczości wybitnego architekta Miesa van der Rohe. Od kilku lat, staraniem architekta Floriana Mausbacha Prezesa Stowarzyszenia „Architekturpreis” z Berlina, popularyzowana jest idea odbudowy tego obiektu na jego pierwotnym miejscu w Gubinie. Wystawę poprzedziła wypowiedź Pana F. Mausbacha, który zapoznał zgromadzonych gości z rezultatami dotychczasowych działań, m.in. poparciem ze strony członków rodziny E. Wolfa. Ich efektem jest również, przygotowana przez studentów Wyższej Szkoły w Poczdamie, pod kierunkiem Pani prof. Annegret Burg wystawa, oparta na analizie zachowanych rysunków i planów M. van der Rohe, prezentowana po raz pierwszy w marcu br. w Berlinie. Obecnie jest ona eksponowana w Starej Farbiarni w Guben, a następnie zostanie zaprezentowana mieszkańcom naszego regionu.
W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in., dr B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, burmistrzowie Gubina i Guben, przedstawiciele środowisk naukowych z Berlina, Poczdamu i Cottbus oraz osoby zainteresowane historią naszego regionu i przedstawiciele stowarzyszeń z Gubina i Guben.
„Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” uznany rozporządzeniem Prezydenta RP za pomnik historii
Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 listopada 2024 r. „Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” został uznany