Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Pan Adam Olejnik uhonorowany brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Pan Władysław Dajczak Wojewoda Lubuski dokonał wręczenia brązowego medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” dla Pana Adama Olejnika. Pan Adam Olejnik jest organmistrzem, który od  1991 r. prowadzi  prace konserwatorskie, restauratorskie i rekonstrukcyjne zabytkowego instrumentarium organowego na terenie całego kraju. W województwie lubuskim przywrócił do świetności i użytku instrumenty m.in., w świątyniach w Kosieczynie, Lubsku, Świebodzinie, Podlegórzu, Klępsku, Gościkowie-Paradyżu, Bogaczowie, Mirostowicach Dolnych. Jako propagator wysokich standardów pracy organmistrzowskiej, prowadzi też edukacyjną i popularyzatorską działalność w zakresie organmistrzostwa. Jest pomysłodawcą Lubuskiego Szlaku Organowego – jedynego w kraju turystyczno-kulturowego szlaku organowego, obejmującego najciekawsze i najcenniejsze instrumentarium organowe województwa lubuskiego. Fascynacja budownictwem organowym minionych wieków, zachwyt nad dziełem dawnych mistrzów oraz wewnętrzna potrzeba kontynuacji wielowiekowej tradycji budownictwa organowego nadały charakterystyczny rys działalności zawodowej Pana Adama Olejnika, skupiającej się nie tylko na pracach konserwatorskich zabytkowego instrumentarium organowego ale również na popularyzacji instrumentów.
Jak podkreślił podczas uroczystości w sulechowskim kościele, która odbyła się 11 września, w pracy wspiera go małżonka i zespół współpracowników. Medal jest uhonorowaniem ich wspólnych działań na rzecz dziedzictwa. Dziękujemy i gratulujemy.



 

Zobacz również

Żagań - kościół WNMP - zbiornik lavabo fot. 1964 r.

Barokowy zbiornik na wodę

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: zakrystia II kościoła parafialnego pw. Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Żagań,  gm.  Żagań o statusie miejskim, pow.

IV Lubuska Sesja Sprawozdawcza

IV Lubuska Sesja Sprawozdawcza pt. „Badania archeologiczne na terenie województwa lubuskiego w latach 2023–2024

W dniach 20–21 marca 2025 r. w pałacu Książęcym Lobkowitzów w Żaganiu (obecnie Żagański Pałac Kultury) odbyła się IV Lubuska

Pod koniec grudnia 2024 r. ukazał się kolejny tom Lubuskich Materiałów Konserwatorskich

Z końcem ubiegłego roku ukazał się kolejny tom rocznika Lubuskie Materiały Konserwatorskie, z którym można się zapoznać- link poniżej.  Dziękujemy

Zobacz również

Skip to content