W dniach 28-29 kwietnia odbyło się we Wschowie Polsko-Niemieckie Forum Konserwatorskie dotyczące zabytkowych cmentarzy. W Muzeum Ziemi Wschowskiej spotkali się ludzie związani z badaniem historycznych nekropolii oraz praktycy zaangażowani na co dzień w ratowanie zabytkowych cmentarzy. Uczestnicy Forum mogli poznać zagadnienia związane z cmentarzami: św. Mikołaja w Görlitz, wokół Kościoła Pokoju w Świdnicy, Lapidarium w Kożuchowie, Lesznie oraz cmentarza otaczającego dawny kościół Łaski w Jeleniej Górze. Pierwszego dnia Forum, w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Farnym 3, odbył się blok wykładów i dyskusji.
Do Wschowy przyjechali zainteresowani tematem uczestnicy z Bielska Białej, terenów Kujaw („Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw”), Śmigla, Warszawy, Poznania, Brzegu, Sławy, Leszna, Zielonej Góry oraz Niemiec.
Pierwszy dzień zakończyła wizyta we wschowskim Lapidarium, ze szczególnym akcentem na teren Staromiejskiego Cmentarza Ewangelickiego powstałego w 1609 r. Wszyscy uczestnicy Forum jednogłośnie wyrazili zainteresowanie i podziw dla zachowanej przestrzeni cmentarza, płyt nagrobnych, kaplic grobowych oraz przyrody.
Drugi dzień zaplanowano jako sesję wyjazdową do dwóch lapidariów: w Lesznie i Kożuchowie. Lapidarium przy Kościele św. Krzyża w Lesznie pokazała uczestnikom Forum Agata Kliś – Toton z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, ze szczególnym zaznaczeniem problemów związanych z konserwacją zabytków. Po jednym z najlepiej zachowanych zespołów rzeźby nagrobnej w Polsce – Lapidarium w Kożuchowie – oprowadzali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej. Przez cały pobyt w Kożuchowie forumowiczom towarzyszył Burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek.
Podczas Forum zainicjowany został pomysł stworzenia trasy turystycznej „Zabytkowe Cmentarze”, na której znajdą się na początek dawne cmentarze w Zittau – Görlitz – Świdnicy – Kożuchowie – Wschowie – Śmiglu. W przyszłości trasa może stać się szlakiem ogólnopolskim lub nawet europejskim. Jednomyślnym wnioskiem podsumowującym dwa owocne dni było podkreślenie wagi podobnych spotkań i potrzeby rozmów na temat ochrony i zachowania zabytkowych cmentarzy.
Organizatorami Forum było Muzeum Ziemi Wschowskiej i Dyrektor Referatu Kultury BKM Rządu Republiki Federalnej Niemiec Magdalena Oxfort. Działania zrealizowano w partnerstwie z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej.
(MZW)
„Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” uznany rozporządzeniem Prezydenta RP za pomnik historii
Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 listopada 2024 r. „Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” został uznany