Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Późnorenesansowa żelazna krata

Pomiędzy 02.07.1973 r. a 19.04.2010 r. z kościoła parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków, w  pow. żagańskim, zaginęła krata  wpisana do Księgi B rejestru zabytków pod nr 92 poz. 14 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 02.07.1973 r.


Zaginęły trzy elementy późnorenesansowej  kraty, pierwotnie (zanim zmniejszono otwór) zamykającej wejście do dawnej kaplicy fundatorów, obecnie pełniącej funkcję zakrystii. Krata pochodziła z XVI/XVII w.  Przed zaginięciem przęsła kraty były przechowywane pod emporą muzyczną. Trzy prostokątne ramy kraty wykonane są z kutego płaskownika łączonego nitami. Każde z przęseł zakomponowane symetrycznie, złożone z dwóch kwater o kształcie zbliżonym do kwadratu, utworzonych z plecionki wykonanej z drutu okrągłego w przekroju. Pośrodku każdej kwatery drut układa się w rombową kratę, w narożach końce drutów są wolutowo zwinięte, zakończone motywem lancetowego pąka (liścia – w przęśle ukazanym na fotografii z 1964 roku element dolny po prawej stronie został zastąpiony wydłużonym wąsem w kształcie sprężyny), od którego odchodzą po cztery zwinięte spiralnie wąsy.   
Orientacyjne wymiary obiektu: wysokość ok. 178 cm, szerokość ok. 94 cm

Zabytek został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11977). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content