Po raz kolejny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotację na prace związane z zabezpieczeniem drewnianego kościoła w Kalsku w gm. Międzyrzecz. W roku ubiegłym wykonano fumigację konstrukcji świątyni, zaś w tym roku 138 tys. zł. przeznaczone zostanie na wykonanie instalacji elektrycznej, przeciwpożarowej.
Kościół w Kalsku zbudowano w l. 1692-1693 w tzw. zdwojonej konstrukcji ścian zw. również przysłupową. Ściany wewnętrzne tworzą bierwiona, od zewnątrz objęte szkieletem, którego słupy dźwigają ciężar dachu i wieży. W 2017 r. U. Schaaf i M. Prarat wykonali badania architektoniczne zabytku, które objęły analizę (układów konstrukcyjnych, złączy ciesielskich, budulca i jego obróbki, systemów ciesielskich znaków montażowych oraz materiałów zastosowanych do wypełnienia pól szkieletu), chronologiczne rozwarstwienie oraz teoretyczną rekonstrukcję rysunkową pierwotnego wyglądu architektonicznego kościoła.
Kościół wzniesiono jako jednonawowy z wyodrębnionym prezbiterium zamkniętym trójbocznie od wschodu. Od północy przylega do prezbiterium zakrystia, a od zachodu kruchta. Nawa i prezbiterium nakryto dachami dwuspadowymi,a wieżę dachem baniastym z ośmioboczną latarnią i hełmem cebulastym z gałką, chorągiewką (z datą 1693) i krzyżem. Konstrukcja szkieletowa po stronie zachodniej została odeskowana, a w pozostałych ścianach jest widoczna (zakrystia i kruchty są otynkowane). Wnętrze kościoła, z widoczną konstrukcją zrębową, podzielono na nawę z zachodnią emporą organową i prezbiterium. Wejście główne prowadzi przez kruchtę od zachodu. W południowej ścianie nawy widoczne jest drugie wejście, obecnie zamknięte. Na belce tęczowej widnieje data 1692. Na wyposażenie kościoła składa się ołtarz główny z XIX w., dwa barokowe ołtarze boczne oraz barokowy prospekt organowy. Badacze wyodrębnili 4 fazy budowlane: I faza – budowa kościoła w l. 1692-1693 w zdwojonej konstrukcji ścian (data 1692 widnieje na łuku tęczy, 1693 – na wiatrowskazie – w 2019 r. T. Ważny potwierdził datowanie badaniami dendrochronologicznymi). Z pierwszą fazą budowy kościoła powiązano większość substancji korpusu kościoła: wewnętrzną konstrukcję zrębową, konstrukcję empory zachodniej, większość elementów konstrukcji szkieletowej ścian i wieży oraz więźby nad nawą i prezbiterium. II faza – 3. ćw. XIX w. wykonano nowe pokrycie dachów z dachówki z karpiówki, zastępując wcześniejsze z gontu, a na wieży pokrycie z blachy. III faza – k. XIX w., gdy przeprowadzono gruntowny remont, obejmujący wykonanie nowych fundamentów i podwalin (z wyjątkiem ściany północnej nawy) i zmieniono wypełnienia pól z glinianych szczap na cegłę, a na miejscu szkieletowej zakrystii postawiono nową murowaną i zamknięto dawne wejście do nawy w ścianie południowej. Wymianie uległa również stolarka okienna. IV faza – 2 poł. XX w., gdy zastąpiono kruchtę o konstrukcji szkieletowej nową murowaną i wzmocniono konstrukcję świątyni.
Podsumowując, należy stwierdzić, że kościół powstały w latach 1692-1693 zachował w dużej mierze swój pierwotny układ przestrzenny, formę oraz pierwotną konstrukcją przysłupową, jako jedyny przykład takiego rozwiązania konstrukcyjnego w woj. lubuskim. Realizowane prace mają na celu zabezpieczenie drewnianej świątyni na wypadek pożaru.
Barokowy obraz z przedstawieniem św. Jana Ewangelisty dekorujący chorągiew procesyjną
Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski, gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski Autor / warsztat: warsztat śląski