Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Problematyka adaptacji zabytków związanych z winiarską tradycją Zielonej Góry zaprezentowana na konferencji w Warszawie

W dniach 16-17 kwietnia 2015 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w Warszawie, z inicjatywy Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, zorganizowana została konferencja naukowa pt. „Ochrona wartości w procesie adaptacji zabytków”, podczas której B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wygłosiła referat pt. „Adaptacja zabytków związanych z winiarską tradycją Zielonej Góry”. W wystąpieniu podkreślono, iż ważnym elementem historii Zielonej Góry i jej kulturowej spuścizny są zabytki związane z winiarstwem, którego tradycja sięga 1150 r. (udokumentowanie w źródłach w 1314 r.). Do końca XIX w. produkcja i handel winem stanowiły jedną z podstaw gospodarczego rozwoju miasta. Rozwijające się na przestrzeni wieków winiarstwo miało wpływ na architekturę miasta. Do charakterystycznych budowli należały tzw. domy winiarskie. W rejestrach katastralnych z 1865 r. wykazano istnienie 697 takich obiektów. Jeszcze w latach 30. XX w. zielonogórskie winnice i malowniczo wpisujące się w nie domy winiarskie stanowiły charakterystyczny element lokalnego pejzażu. Na wybranych przykładach zaprezentowana została problematyka adaptacji tego typu zabytków do nowych funkcji – dawniej i obecnie.
Należy przypomnieć, iż w ostatnich latach działania Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS były skoncentrowane na szeroko rozumianej problematyce wartościowania zabytków.  Tematem konferencji była ochrona wartości zabytku podczas jego adaptacji. Adaptacja zabytków do nowych funkcji oraz ich modernizacja do nowych standardów użytkowych i technicznych występuje obecnie powszechnie. Dlatego tak ważna jest wymiana doświadczeń i propagowanie dobrych wzorców, czemu służyła konferencja, na której spotkali się przedstawiciele środowiska konserwatorskiego, naukowego, architekci i specjaliści z całego kraju.

 

Zobacz również

2 maja 2025 r. – Urząd będzie nieczynny

Zgodnie z zarządzeniem nr 6 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Kamień Pomorski - katedra - przewóz renesansowej płyty nagrobnej odzyskanej po kradzieży

Przewiezienie, odzyskanej przez Policję Zachodniopomorską, renesansowej płyty nagrobnej zdeponowanej w katedrze w Kamieniu Pomorskim

W dniu 09.04.2025  r. w obecności przedstawicieli Policji i służb konserwatorskich, Wicestarosta Krośnieński Pan Ryszard Zakrzewski odebrał renesansową płytę nagrobną 

Zobacz również

Skip to content